Zbavte se mateřského strachu

15. 8. 2014 | Výchova dětí | Redakce

Před oplodněním i během těhotenství jste byla relativně klidná, ale po porodu vás přepadl až panický strach o dítě? Strach je jedna z nejsilnějších emocí, která nás v životě paralyzuje. Je naprosto iracionální, přesto dokáže naším životem hýbat tak, že nám leckdy zamezí cítit opravdovou radost či štěstí. A mateřský strach v tom není výjimkou.

Napsala: Mgr. Kateřina Matláková, kouč a poradce

Máme-li o naše dítě silný strach, dítě jej vycítí a reaguje na něj. Často pak pláče, je nevrlé a nechce přijímat potravu. To samozřejmě v mamince vzbudí ještě úzkostnější stavy. Namísto toho, abychom si mateřství a rostoucí ratolest užívaly, jsme jen uzlíček nervů! Je-li naopak maminka klidná a důvěřuje sobě a přirozenému mateřskému pudu, děťátko je spokojené a zdravé. Pojďme se proto podívat na to, jak zklidnit sebe a potažmo naše dítko a jak se zbavit strachu:

Uvědomte si spouštěč

Zamyslete se, v jaké situaci či při jaké příležitosti se vám spustí panická reakce. Důvodem může být prožité trauma z dětství, nějaká negativní zkušenost během porodu dítěte apod. Strach je emoce, která má vždy svou příčinu.

Sdílejte s blízkými

Nenechávejte si své úzkostné strachy o dítě pro sebe. Nestyďte se a řekněte partnerovi, co zažíváte. Nejen že pochopí některé vaše chování, ale v případě panického záchvatu bude připraven zakročit. Pobavte se o svých obavách i s jinými maminkami a nechte se jimi inspirovat. Poradí vám, jak některé situace s miminkem zvládat. Dost pravděpodobně také zjistíte, že i jiné maminky mají či měly obdobné pocity. Vědomí „nejsem v tom sama“ (a vězte, že opravdu nejste) vám odlehčí a nebudete si připadat, jako úplný blázen. 

Dýchejte

Jestliže pocítíte, že se blíží záchvat paniky, zrychluje se vám dýchání a srdeční tep, zastavte se a snažte se zklidnit. Zhluboka a pomalu dýchejte a mezi nádechem a výdechem udělejte krátkou pauzu. Hluboký a klidný dech vám pomůže prodýchat emoce a zklidnit tělesné reakce.

Dopřejte péči sama sobě

To, jak jsme byly vychované spolu s dnešním hektickým životem, zapříčinilo, že jsme se od svého přirozeného mateřského instinktu odchýlily. Abychom se na něj opět naladily, je důležité věnovat se sobě a svým potřebám. Ač je to s dětmi někdy složité, vytvořte si v každém týdnu časový blok sama pro sebe. Naučte se být chvíli bez dítěte a přijít na jiné myšlenky. Čas, který investujete do sebe, se odrazí na pohodě vašich ratolestí.

Popište své emoce

Strachy, úzkostné stavy a panické ataky se dají odstranit. Je důležité popsat si vlastní emoce a začít s nimi pracovat. Veďte samy se sebou rozhovor a snažte se racionalizovat, co se ve vás odehrává. Racionalizace vám může pomoci zmírnit, či zastavit úzkostné projevy. Z dlouhodobého hlediska je však vhodné odhalit příčinu strachu s odborníkem a odstranit ji natrvalo tak, aby se přehnaný a neadekvátní strach o dítě neopakoval. 

Chcete na sobě zapracovat, abyste byla šťastná a spokojená? Objednejte si se mnou koučinkové sezení: Mgr. Kateřina Matláková 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Osobní koučink

Dostali jste se do tíživé životní situace a nevíte si rady? Rádi vám pomůžeme! Náš tým koučů je připraven vám během jedné hodiny načrtnout řešení vaší situace. Pomáháme našim klientům v oblasti sebevědomí, partnerských vztahů nebo při depresích a úzkostech.

Více informací naleznete zde: Osobní koučink

Online Akademie

Chcete na sobě pracovat, ale nemáte čas přijet na přednášku nebo osobní koučink? Otevřeli jsme pro vás Online Akademii, ve které vám pravidelně přinášíme online tréninky na zajímavá témata. Můžete se tak vzdělávat z pohodlí svého domova…

Více informací naleznete zde: Online Akademie