Zlaté tipy pro navýšení sebevědomí

30. 11. 2014 | Články a videa, Škola vztahů | Hana Wolf

Snažíte se pečovat o svůj vzhled, být dobrá v práci, děláte vše pro to, abyste byla pohodovou mámou a partnerkou. Pro přátele a blízké okolí byste se rozkrájela a vnímáte, že vás mají sice ostatní rádi, ale pořád vám v hlavě něco říká, že to nemusí být pravda.

Napsala: Hana Wolf

A že zrovna vy stejně za nic nestojíte. Pak jen stačí jedna nepěkná poznámka nebo sarkastická narážka ať už od cizího člověka, nebo blízké osoby a vám se zhroutí svět. Proč to tak je? Máte totiž nízké sebevědomí. Jak si jej trvale navýšit vám poradím v dnešním článku.

Tip pro navýšení sebevědomí #1 – Začněte na sobě hledat to hezké

Nejspíš nebudete mít problém najít na sobě sáhodlouhý seznam toho, co na vás není hezké nebo v čem byste se měla ještě zlepšit. Zkoušela jste to ale někdy obráceně? Najít na sobě jen to pozitivní, nebo dokonce jít i dál a zamyslet se nad tím, co je na vás obdivuhodné? Pokud takovou zkušenost nemáte, je na čase s tím něco udělat. Vezměte si tužku a papír a začněte si psát seznam věcí, které na sobě máte ráda a kterých si na sobě ceníte. Může se jednat jak o váš vzhled, tak i o vaše povahové charakteristiky. Je to zcela na vás. I když vám to bude ze začátku připadat těžké, zkuste si napsat alespoň deset věcí, které jsou na vás výjimečné nebo které máte prostě ráda. Seznam pak ponechejte uložený na bezpečném místě, nebo jej noste s sebou v kabelce, a vytáhněte jej pokaždé, když vám někdo vaše sebevědomí srazí. Uvidíte, že po nějakém čase se vás narážky, ať už jsou od kohokoli, nebudou tolik dotýkat a vy budete postupně budovat hezký vztah sama k sobě.

Tip pro navýšení sebevědomí #2 – Pochvalte se denně alespoň za tři věci

Čekáte na pochvalu od okolí a ona stále nepřichází? Připadáte si bezvýznamná a méněcenná? Naučím vás poměrně jednoduchou techniku, která s vaším sebevědomím udělá skutečné divy. Každý večer po dobu alespoň jednoho týdne si udělejte před spaním chvilku pro sebe. Opět si vezměte tužku a papír a sepište si tři věci, za které byste se za uplynulý den pochválila. Fantazii se meze nekladou a může se jednat i o zdánlivě malé věci. Tak například pokud zpravidla nesnídáte a cítíte, že vám tento stav nevyhovuje, pochvalte se pokaždé, když se vám podaří udělat si ráno čas zdravě se nasnídat (i kdybyste měla zpočátku sníst jen kousek jablka). Za pochvalu pak určitě stojí zdolaný náročný úkol v práci či péče o rodinu a vaše blízké. Rozhodně nepodceňujte váš obrovský přínos v tak běžných věcech, jako je třeba příprava dětí do školy, vaření teplého jídla nebo i vytváření útulného a teplého domova. Pokud se vy sama začnete za tyto „samozřejmosti“ chválit, budete si tak mnohem víc vážit sama sebe a své práce, což se pak projeví i reakcí od okolí, a pochvaly začnou přicházet od lidí, od kterých byste to ani nečekala. Máte-li seznam hotový, začtěte se do něj a dovolte si prožít pocity radosti a spokojenosti. Uvidíte, že se vám bude nejen lépe usínat, ale i vaše probouzení bude mnohem snadnější a budete vstávat spokojená.

Tip pro navýšení sebevědomí #3 – Kupte si něco hezkého

Možná vám to bude připadat povrchní, ale to, jak vypadáme navenek, hodně vypovídá i o tom, jak se cítíme uvnitř. Pokud si nepřipadáte hezká, nebude vás jako hezkou s velkou pravděpodobností vnímat ani okolí. A když už nějaký ten kompliment přijde, stejně mu nebudete věřit. A právě zde je prostor pro vás. Pokud na sobě šetříte a už dlouho jste si nic nekoupila, prostě jděte a pořiďte si něco, v čem si budete připadat hezká. Nemusí se jednat o velké investice. Stačí si třeba koupit nový lak na nehty v odstínu, který se vám líbí, hezkou rtěnku, která vám bude slušet, anebo novou sukni, šaty či šátek. Výběr je zcela na vás. Důležité je, abyste se cítila hezká a přitažlivá. Pokud máte vy sama pocit, že vám to sluší, úplně stejně to bude vnímat i vaše okolí. Uvidíte sama, že začnete dostávat komplimenty i od lidí, od kterých byste to absolutně nečekala. Čím to je? Vyzařuje z vás totiž zdravé sebevědomí, což vnímáte nejen vy, ale právě i již zmíněné okolí. Takže se nebojte a vyrazte v nejbližší době pro něco hezkého, co vám udělá radost. 

Tip pro navýšení sebevědomí #4 – Usmívejte se

Úsměv. Nestojí nic a sluší každému. A i přesto je stále spousta lidí, kteří se neusmívají a tváří se kysele. Ano, mnohdy k tomu mohou mít lidé důvod, ale častokrát se stává, že se lidé neusmívají už ze zvyku. Zkuste na to jít jinak. Prostě se začněte usmívat a začněte úsměvy také dávat. Pokud bude váš úsměv vřelý a srdečný, začne se vám co nevidět vracet zpět. Nejen od vašeho blízkého okolí, ale také od zcela neznámých lidí, které potkáte na ulici. Mým klientkám, které se místo zamračeného výrazu začaly usmívat, se nejednou stalo, že byly osloveny neznámými pohlednými muži, kteří kvůli nim i vystoupili z tramvaje jen proto, aby je oslovili a dali jim své telefonní číslo pro případ, že by dotyčná usměvavá kráska měla zájem o schůzku. Skutečně, takové věci se opravdu dějí. Bez ohledu na věk, povolání a místo bydliště. Je pak jen na vás, zda pozvání přijmete, nebo ne. V tu chvíli totiž z dotyčných žen vyzařovalo něco krásného, radostného a takzvaně svítily jako sluníčka. A to vše jen díky tomu, že se začaly usmívat. Úsměv měl za následek to, že se jim zvýšilo sebevědomí, začaly se cítit šťastnější, a úsměvem dokonce i zkrásněly. Nebojte se tedy začít usmívat. Uvidíte, že okolí si této změny velmi rychle všimne. 

Pokud vás trápí nízké sebevědomí a sama si neumíte poradit, přijďte na mé workshopy Umění sebedůvěry a Umění sebedůvěry INTENZIVNĚ, na kterých se dozvíte, jak si své sebevědomí navýšit a jak se vypořádat s traumatickými životními zkušenostmi, které vedly k úpadku vaší sebedůvěry. Již teď se na vás moc těším.

Čtěte také:

Objevte své kouzlo ve zralém věku

Přestaňte se bičovat a začněte se mít doopravdy ráda

Prokletí krásných žen

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Osobní koučink

Dostali jste se do tíživé životní situace a nevíte si rady? Rádi vám pomůžeme! Náš tým koučů je připraven vám během jedné hodiny načrtnout řešení vaší situace. Pomáháme našim klientům v oblasti sebevědomí, partnerských vztahů nebo při depresích a úzkostech.

Více informací naleznete zde: Osobní koučink

Online Akademie

Chcete na sobě pracovat, ale nemáte čas přijet na přednášku nebo osobní koučink? Otevřeli jsme pro vás Online Akademii, ve které vám pravidelně přinášíme online tréninky na zajímavá témata. Můžete se tak vzdělávat z pohodlí svého domova…

Více informací naleznete zde: Online Akademie