Znáte vaše letokruhy vztahu?

13. 11. 2012 | Poradna | Lenka Černá

Věděli jste, že každý vztah má své letokruhy? Poznejte skryté zákony vašeho partnerství a díky radám kouče zajistěte, aby váš vztah zvládl všechna období.

Lenko, říká se, že každé období vztahu je něčím charakteristické a vztah má své letokruhy, je to pravda?

Každý vztah prochází určitými etapami, které mají vlastní charakteristiku. První etapou vztahu, která trvá přibližně 0,5 roku až 2 roky, je fáze poznávání druhého. V této počáteční fázi jsou obvykle oba dva partneři „chemicky pobláznění“ a vše vidí v růžových barvách. Často se také před tím druhým snaží vidět v co nejlepším světle a ukrývají své negativní vlastnosti. V druhé fázi vztahu, té realistické, spolu již žijeme a začínáme druhého poznávat i z té druhé strany. Řešíme praktické záležitosti, jako je úklid, naše práce a zájmy. V tomto období již mohou nastat nesrovnalosti a při nedostatečné komunikaci nebo nekompatibilitě dvou se vztah rozpadá. Třetí fází vztahu je doba, kdy přicházejí děti a s nimi spojené finanční změny, závazky matky vůči dítěti.

Je třetí fáze vztahu něčím jiná? Četla jsem ve článku od vás, že právě v této fázi dochází k rozpadům vztahů, je to tak? 

Právě ve třetí fázi vztahu dochází k nejvíce rapidní změně parametru ve vztahu dvou partnerů a také je v této fázi nejčastější „úmrtnost“ manželství. Žena se stává více matkou, než partnerkou a milenkou, muž ztrácí prvenství u partnerky.

Jak byste tedy poradila páru, který nezvládá onu třetí fázi?

Já osobně bych jim ve zkratce pro začátek doporučila následující:

– Uvědomte si, že partnerský vztah není jen o romantických vycházkách. Je to závazek a také práce. O vztah, stejně jako o dům, musíme pečovat. Pokud tak nečiníme, dříve nebo později nám spadne na hlavu. S partnerem jste se dostali do fáze, kdy musíte na vztahu začít pracovat, jinak se vám vztah dříve či později rozpadne.

– Pokud má být vaše práce na vztahu úspěšná, musíte si zodpovědět, zda Vám ten druhý STOJÍ ZA TO, abyste s ním na vztahu zapracovali. Na tuto otázku musí zodpovědět oba partneři.

– Pokud si za to stojíte, musíte zjistit, zda se k sobě hodíte. Jak píšete, jste jako oheň a voda, jak tedy chcete vytvářet funkční celek? S testem kompatibility by vám měl ideálně pomoci kouč, zde jsou ale některé kontrolní body, které znamenají partnerskou kompatibilitu:

 • Máte shodnou sexuální chemii – jste pro sebe přitažliví
 • Máte shodné životní priority a zájmy
 • Rozumíte si s partnerovými přáteli
 • Máte o čem hovořit i po letech
 • Vaše konto důvěry není prázdné (jste schopni druhému důvěřovat)

– Pokud jste kompatibilní, budete si poté muset nastavit takzvanou domácí ústavu. Ta řeší vaše drobné nespokojenosti, jako nepořádek nebo trávení volného času. Dohody si sepište a domluvte se na jejich dodržování a řešení případů, kdy se nedodržují.

– Jednou za ½ roku proveďte takzvanou technickou vztahu. Sedněte si s partnerem a řekněte si, co byste si přáli změnit, pochvalte se, pobavte se o vztahu jako přátelé… jednoduše si z takové technické udělejte hezký moment.

Zároveň bych s manželským párem pracovala na jejich emočním naprogramování. Protože jedině pokud zapracují na svých Emočních rovnicích, mají šanci na to, aby nejen vztah, ale i život, prožili hezky.

Přečtěte si také: Jak mít hezký vztah? 7 tipů pro jeho udržení 

Jeden komentář: “Znáte vaše letokruhy vztahu?”

 1. Soňa Vopatová napsal:

  Dobrý den,
  chtěla bych poděkovat Vám Lenko Černá a celému vašemu týmu za skvělý zdroj inspirace, doporučení a modelů inteligentního chování. V mládí se mi dostalo křesťanského vychování a lásky rodičů, kteří to mysleli dobře. Jejich přiměřená výchova však v mnoha ohledech moc praktická nebyla a protože jsem díky studiím od 16 let bydlela mimo domov, dovychovala jsem se sama novými zkušenostmi. Další léta po studiu jsem měla koncentrovaná starostmi s obživou, zaměstnáním a bydlením o vztazích nemluvě :-) Během těch pár let jsem pochopila, že se mám co učit a co zlepšovat. Také postupem času chápu co je špatně a co dobře. Snažím se o příjemný a obohacující vztah s partnerem, kolegy a sama se sebou. Jen s těmi rodiči mi to ještě nejde:-/
  Ještě jednou děkuji za přínos pro nás, kteří na sobě chtějí pracovat a všem, kteří se mohou dostat ke kvalitnímu zdroji koučingu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Osobní koučink

Dostali jste se do tíživé životní situace a nevíte si rady? Rádi vám pomůžeme! Náš tým koučů je připraven vám během jedné hodiny načrtnout řešení vaší situace. Pomáháme našim klientům v oblasti sebevědomí, partnerských vztahů nebo při depresích a úzkostech.

Více informací naleznete zde: Osobní koučink

Online Akademie

Chcete na sobě pracovat, ale nemáte čas přijet na přednášku nebo osobní koučink? Otevřeli jsme pro vás Online Akademii, ve které vám pravidelně přinášíme online tréninky na zajímavá témata. Můžete se tak vzdělávat z pohodlí svého domova…

Více informací naleznete zde: Online Akademie