Zrekapitulujte si své vztahy

3. 8. 2013 | Škola vztahů | Kateřina Chytra

V současné době jste ve vztahu, ale ne vše je podle vašich představ? Nebo jste sama a hledáte k sobě vhodného partnera? Pojďme se podívat na to, jak náš vztah můžeme vylepšit, případně jak si ujasnit přesný obraz partnera, kterého bychom chtěly.

Napsala: Mgr. Kateřina Matláková 

K tomu, abychom si uvědomily svá přání a touhy ve vztahu, bude postačovat jen tužka a papír. Načrtněte si na papír tři sloupečky, které vypadají takto:

1/ Co si ve svém vztahu přeji a co si přeji od partnera?

Do prvního sloupečku si od srdce napište (nezávisle na tom, zda partnera máte, či nikoliv), jak má vypadat váš vysněný vztah. Co by do vztahu měl vnášet váš partner a jaký by měl být? Napište vše, co vás napadá, vaše nejtajnější touhy, ať se zdají jakkoliv „nemožné“! Seznam můžete neustále pozměňovat a doplňovat dle aktuálních přání.

2/ Co jsem ochotna ve vztahu nabídnout?

Do druhého sloupce napište seznam věcí a hodnot, které do vztahu samy vložíte. Zpravidla jsme schopné nabídnout obdobnou vlastnost, kterou požadujeme od partnera, a proto bude druhý sloupec s tím prvním dost provázaný. Pokud si tedy od partnera přejete absolutní upřímnost, jste schopné ji partnerovi také nabídnout? Pokud vám absolutní upřímnost prozatím nejde, ale chtěla byste na tom ve vztahu pracovat, napište si formulaci třeba takto: „Ve svém vztahu pracuji na absolutní upřímnosti, které chci ve vztahu docílit.“ V takovém případě by měla být obdobná formulace i v prvním sloupci, a tedy že partner s vámi ve vztahu pracuje na absolutní upřímnosti. Jestliže například ráda vaříte, nemusí mít partner stejnou zálibu jako vy. Do prvního sloupce si však napište, že miluje vaši kuchyni.

Pamatujte, že dávání a braní, tedy první i druhý sloupec, musejí být v plnohodnotném vztahu v rovnováze. To, co od partnera samy žádáte, bychom také měly být ochotny samy poskytnout. Jaký vám tedy vyšel výsledek po přečtení obou sloupců? Přejete si snad více, než jste ochotné samy dát, nebo snad bezmezně dáváte, aniž byste od partnera něco požadovaly? Ani jeden z případů není pro vyvážený vztah vhodný! Možná na něčem podobném vaše předchozí vztahy zkrachovaly? Ještě jednou si seznam přečtěte a zamyslete se nad ním. Zformulujte jeho obsah tak, aby byly oba sloupce pokud možno vyvážené.

3/ Co ve svém vztahu již mám?

Třetí sloupec si vytvořte tehdy, nacházíte-li se již v existujícím partnerství. Nacházíte ve svém vztahu to, po čem toužíte? A pokud tomu tak není, jsou splněny alespoň ty nejpodstatnější body? Možná ve vztahu dostáváme něco jiného, než po čem jsme toužily, ale také velmi významného. Mnohdy ve svém partnerství dostáváme devět z deseti požadovaných věcí, ale přes jeden nedostatek je nevidíme. Nevěnujte příliš své pozornosti negativním faktorům, ale snažte se v partnerství daleko více zaměřit na to, co hodnotného ve svém vztahu máte.

Jestliže se nacházíte ve vztahu, kdy je ve třetím sloupci pramálo věcí z těch, které si přejete, zamyslete se nad svým podvědomým nastavením. Partnery si k sobě zpravidla přitahujeme na základě našich vnitřních nastavení. Popište si proto vše, co se vám nelíbí, co je jinak, než si přejete. Díky těmto nastavením si přitahujeme partnery, nebo také zůstáváme v nefunkčních vtazích. Uvědoměním si vztahových nedostatků, které vás trápí, můžete odhalit své vnitřní bloky, které se vám ve vztazích opakují. Jejich odhalení a odstranění vám pomůže zažívat plnohodnotný vztah, případně si nalézt vhodného partnera.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Osobní koučink

Dostali jste se do tíživé životní situace a nevíte si rady? Rádi vám pomůžeme! Náš tým koučů je připraven vám během jedné hodiny načrtnout řešení vaší situace. Pomáháme našim klientům v oblasti sebevědomí, partnerských vztahů nebo při depresích a úzkostech.

Více informací naleznete zde: Osobní koučink

Online Akademie

Chcete na sobě pracovat, ale nemáte čas přijet na přednášku nebo osobní koučink? Otevřeli jsme pro vás Online Akademii, ve které vám pravidelně přinášíme online tréninky na zajímavá témata. Můžete se tak vzdělávat z pohodlí svého domova…

Více informací naleznete zde: Online Akademie