Jak nevychovat hypochondra?

29. 9. 2015 | Články a videa, Výchova dětí | Redakce

Každý rodič chce pro své dítě jen to nejlepší a především to, aby bylo zdravé. Když to ovšem přeháníme s přílišnou péčí, výsledek může být kontraproduktivní. Pojďme se proto podívat na to, jak se vyvarovat chyb, které z našeho dítěte udělají hypochondra.

 

Napsala: Mgr. Kateřina Matláková

Hledáte u dětí symptomy?

Možná své dítko neustále kontrolujete a při každém zakašlání vidíte riziko chřipky. S malým pupínkem by to mohl být začátek vyrážky či snad alergie. Obzvláště pak maminky, které pracují ve zdravotnictví, mají tendenci své dítě intenzivně sledovat. Znají přeci příznaky nemocí dokonale a dbají na prevenci. Dále pak maminky, které mají své první vytoužené miminko a dočetly se, jaká rizika můžou hrozit. Svůj úzkostný strach pak nevědomky mohou na dítě přenést. Pamatuji si na vyprávění své kamarádky, která jako malá hodně stonala. Po drobném zakašlání maminka reagovala: „Ježíš, ty budeš mít určitě chřipku. Jsi nemocná.“ Kamarádka pak přiznala, že měla chřipku v podstatě vždy, když to máma řekla.

Uvědomte si, že všeho moc škodí. Pokuste se své dítě tolik nekontrolovat a nepřenášet na něj okamžitě své obavy. Neříkám, abyste potíraly jakékoliv příznaky a nebyly bdělé. Dokud si však nebudete nemocí jisti, nestrašte své děti úzkostnými výkřiky, neustálým pozorováním a slovy, že je to váš malý nemocný chudáček. Naopak jej podpořte tak, že jeho tělíčko je chytré a se vším si určitě rychle poradí. Pamatujte, že dítě matčiny emoce velmi dobře vycítí. Pokud budete jako maminka u nemocného dítěte klidná a podpoříte jej svou láskou, bude klidné i dítě a rychleji se uzdraví, anebo nemoc ani nepropukne.

Dárek za nemoc?

Jste pracovně vytížené a nemáte na děti tolik času, kolik byste chtěli? Když je vaše dítě nemocné, máte skoro až výčitky svědomí, že se mu příliš nevěnujete? V době nemoci jste pak u svého dítěte neustále přítomni a dovolíte mu i takové věci, které za normálních okolností nemůže. Nebo snad máte v době nemoci tendenci jej obdarovávat? Na takový přístup si dětská hlavička vytvoří určitý mechanismus fungování podle následujících programů: „V nemoci získám pozornost. V nemoci se mám dobře. V nemoci cítím lásku. V nemoci je lépe než ve zdraví. Blízký mě má rád jen v nemoci. Za nemoc jsem obdarován.“ Dítě s takovým nastavením bude jeho mozek do představy nemoci hnát vždy, jakmile se bude cítit nezajímavý a poukázáním na své nemoci si bude chtít získat pozornost a lásku. Takový mentální model zůstává jedinci po celý jeho život, dokud si jej nezpracuje.

Pokuste se udělat si na své děti vždy dostatek času. Máte-li času málo, uvědomte si, že nejde ani tak o kvantitu jako kvalitu. Předejte jim v té době maximum své pozornosti a dejte dětem pocítit, jak moc jsou pro vás důležité. Když je dítě nemocné, určitě se mu věnujte. Vaše ratolest by se však neměla v nemoci cítit lépe, než když je zdravá. Naopak, jakmile se dítě uzdraví, pochvalte jej, jak krásně to zvládlo, a případné obdarování nechejte na období nově nabytého zdraví.

Bojíte se, aby mu nebyla zima?

Máte strach, aby vaše dítě nemrzlo, a tak jej pořádně navlečete. Domácí topení pak jede obzvlášť v zimě na plné obrátky. Čím intenzivněji budete své dítko hýčkat, aby se neustále cítilo jako v bavlnce, tím méně flexibilní bude jeho termoregulace.

Určitě pak neposuzujte podle sebe, zda je dítěti zima či ne. Miminka a malé děti totiž mají jinou termoregulaci a tak, když je zima vám, nemusí znamenat, že bude zima i dítěti. Vypněte proto automatický spínač: zima = milión vrstev. Naciťte se vědomě na potřeby dítěte a určitě odhadnete, jaké oblečení je pro něj akorát.

Zároveň můžete své děti i pravidelně otužovat. Pojmete-li to formou hry v rámci koupání, kdy si na závěr přepnete sprchu na studenou vodu, vaše děti to přijmou zcela přirozeně. Rozhodně nepoužívejte šokovou terapii, ale postupně zvykejte tělíčko na chlad. Předejdete tím častým nachlazením vašeho dítka, které pak jen tak nějaké ofouknutí neskolí a rozhodně se z něj nestane hypochondr!

Nehledejte chybu vždy v dítěti

Pokud vaše dítě často churaví a vy si nevíte rady, je potřeba začít hledět na celou věc z jiného úhlu pohledu. Na dětech se zpravidla odráží podvědomé myšlenky rodičů a domácí atmosféra. Mám nejednu zkušenost s tím, že když změnili pohled a přístup k dětem a celé situaci rodiče, děti se začali „zázračně“ uzdravovat. Nechcete to zkusit také? To nejhorší, co se může stát je to, že se vy i děti uzdravíte ;-)

Pokud si i vy přejete zjistit, co ve vás může ovlivňovat rodinou atmosféru a co v sobě můžete změnit tak, abyste se cítili se svými blízkými lépe, přijďte na můj workshop Ukončete vaše vztahová dramata nebo na osobní konzultaci. Ráda s vás na vaší cestě podpořím a inspiruji ke změně.

Chcete se nás na cokoliv zeptat?

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Osobní koučink

Dostali jste se do tíživé životní situace a nevíte si rady? Rádi vám pomůžeme! Náš tým koučů je připraven vám během jedné hodiny načrtnout řešení vaší situace. Pomáháme našim klientům v oblasti sebevědomí, partnerských vztahů nebo při depresích a úzkostech.

Více informací naleznete zde: Osobní koučink

Online Akademie

Chcete na sobě pracovat, ale nemáte čas přijet na přednášku nebo osobní koučink? Otevřeli jsme pro vás Online Akademii, ve které vám pravidelně přinášíme online tréninky na zajímavá témata. Můžete se tak vzdělávat z pohodlí svého domova…

Více informací naleznete zde: Online Akademie