Jste připraveni na osobní přeměnu?

7. 5. 2016 | Osobní růst | Hana Wolf

Možná jste se právě i vy dostali ve vašem životě do mrtvého bodu. Stojíte na křižovatce a nevíte, jakým směrem se dát nebo se vám pořád dokola opakuje situace, kterou se vám stále nedaří vyřešit. Může jít o vztahy, práci, finance, zdraví nebo všechno najednou. Říkáte si, že teď už na sobě opravdu začnete pracovat, ale jste na to skutečně připraveni?

Napsala: Hana Wolf, MBA

Váš stav se může na nějaký čas zhoršit

Pokud na sobě začnete pracovat, je nutné počítat s tím, že na povrch začnou vyvěrat hodně stará zranění, která jste vědomě i nevědomě vytěsnili. Takový proces je náročný nejen psychicky, ale i fyzicky. Stává se, že můžete být unavení a připadat si jako bez energie. Když vyplouvají na povrch potlačené emoce nebo bolestné vzpomínky, budete i plačtiví a na okolí můžete působit smutně. To vše je však přechodný stav, který je ve své podstatě dobrým znamením toho, že vaše práce na sobě jde dobrým směrem a že se otevíráte. Takto totiž dochází k čištění vašich emocí a jejich následnému léčení. Dobrý terapeut navíc vždy pracuje tak, aby vás takzvaně nepřepálil. Vnímá vaše energetické rezervy a přesně ví, kdy má ubrat a kdy přidat. Proto je velmi důležité svěřit se do rukou zkušeného odborníka.

Musíte sami chtít svou situaci změnit

Čas od času se mi stane, že ke mně přijde klient nebo klientka, kteří očekávají, že jejich život změním nebo jim řeknu přesně to, co chtějí slyšet. Bohužel oba tyto případy jsou projevem toho, že klient není na osobní přeměnu v jádru připraven. Má role koučky a mentorky spočívá hlavně v tom, že nastavuji klientovi zrcadlo, odchytávám nefunkční projevy jeho chování (které se pak následně odráží v okolí) a dávám klientovi mu doporučení, jak se v podobných situacích zachovat a jak je změnit. A zde je právě kámen úrazu: klient je musí chtít změnit. Jiná věc je, když klient chce, avšak z nějakého důvodu se neumí postavit svému strachu. Pak dodávám klientovi odvahu a učím ho zdravé sebedůvěře. Situací ho provázím a mým cílem je, aby obdobnou situaci klient zvládl sám bez mé pomoci. Taková práce je pak velmi efektivní a vztah kouče a klienta je na bázi partnerství, nikoli na postavení autority a podřízeného. Navíc ani sebelepší kouč nemůže pomoci klientovi, který je vnitřně zatvrzelý a svůj model chování změnit nechce. Jestli přemýšlíte nad tím, že na sobě chcete začít pracovat, upřímně si odpovězte, zda jste OPRAVDU ochotní změnit své zajeté modely.

Práce na sobě něco stojí

Ve chvíli, kdy se rozhodnete na sobě začít pracovat, buďte připraveni, že vás tento záměr bude něco stát. Pokud se však na peníze vydané za osobní růst díváte jako na náklady, nebude mít práce na sobě takový účinek. Peníze, které dáte do sebe, jsou totiž investicí, a to velmi hodnotnou. Mí klienti mi již mnohokrát potvrdili, že to byly nejlépe vložené peníze a nejlepší investice. A to zvláště ti dlouhodobí, kteří absolvovali 15 a více schůzek. Jsou z nich totiž úplně jiní lidé. Jsou pevní sami v sobě, vědí, co chtějí a co nechtějí, jsou očištěni od bolestných emocí, starých křivd a umí perfektně pracovat se strachem. Nemyslete si, práce na sobě není jen výsadou bohatých. Já sama jsem za svou praxi pracovala s lidmi nejrůznějších povolání a příjmových skupin. Jedno však měli všichni společné: peníze za koučink brali jako investici a dávali mi je s láskou, protože věděli, že se jim jejich investice mnohonásobně vrátí. Podle referencí, které dostávám, a zpětné vazby od klientů se tak skutečně stalo. Klienti změnili práci, naučili se samostatně rozhodovat, řešit situace podle důležitosti a svůj život si celkově srovnali.

Nebojte se tedy investovat sami do sebe a věřte, že peníze, které vložíte do osobního rozvoje, se vám mnohonásobně vrátí. Najděte si tedy spolehlivého průvodce a začněte. Život je příliš krátký a opravdu není na co čekat.

Chcete se nás na cokoliv zeptat?

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Osobní koučink

Dostali jste se do tíživé životní situace a nevíte si rady? Rádi vám pomůžeme! Náš tým koučů je připraven vám během jedné hodiny načrtnout řešení vaší situace. Pomáháme našim klientům v oblasti sebevědomí, partnerských vztahů nebo při depresích a úzkostech.

Více informací naleznete zde: Osobní koučink

Online Akademie

Chcete na sobě pracovat, ale nemáte čas přijet na přednášku nebo osobní koučink? Otevřeli jsme pro vás Online Akademii, ve které vám pravidelně přinášíme online tréninky na zajímavá témata. Můžete se tak vzdělávat z pohodlí svého domova…

Více informací naleznete zde: Online Akademie