Když mě získá a přestanu ho přitahovat…

21. 2. 2018 | Škola vztahů | Redakce

Mnoho překrásných žen zažilo něco podobného. Muži vůči nim za krátký čas známosti ochladnou, aniž by k tomu byla zdánlivá příčina. Ztráta zájmu však bývá přeci jen něčím způsobena. Je důsledkem hlubokého strachu, nízkého sebevědomí a pochybností o sobě a svých kvalitách. Jestliže si jako žena nevěříte, nepřipadáte si přitažlivá a třeba i odmítáte své tělo (i když je krásné), pak se vaše vnitřní prožívání vždy začne ve vztazích odrážet.

Lauře (29 let) se opakuje stále stejný vztahový příběh. Potká mladého muže, který se do ní zamiluje a dělá kvůli ní doslova psí kusy. Obdivuje její krásnu, skládá básně, udělá si čas, kdykoliv luskne prstem. Ona je vlažná a nechává se přesvědčit. Dokud si vůči mladému muži drží odstup, on se snaží, obletuje ji a je jí to příjemné. Když ale po chvíli podlehne a dovolí, aby se zamilovala, najednou se ON přestává snažit. Zájem opadne, ona má pocit, že už se mu nelíbí. Není ochotný s ní trávit tolik času, až nakonec vztah ochladne a skončí větou. „Budeme jen přáteli. Víš, ještě nejsem na vztah připravený.“ Že je to i Váš příběh?

 

Když opadne prvotní zamilovanost a vy už necítíte od muže takový tah, začínáte o sobě pochybovat?


S pochybnostmi se pravděpodobně promění i vaše chování…Možná si přejete, aby vám projevil lásku, aby vám do ouška zazpíval písničku jako dříve, přejete si důkazy, které mají osvědčit, že je pro vás ochoten udělat cokoliv. Možná si přejete, aby obětoval své koníčky, kamarády apod., a tím vám dal najevo, jak moc jste pro něj důležitá. Jenomže tímhle ho zbavujete jeho mužství! Pokud se muž kvůli vám vzdá svých radostí jen proto, aby vám udělal radost, ztrácí své „koule“. Takový muž ztratí sám sebe a i pro vás začne být brzy nezajímavý. Pak ho pustíte dřív nebo později k vodě.

 

Pokud si váš muž zachová své zájmy, které jsou pro něj důležité, možná dá v jeden moment přednost fotbalu, před společným večerem. Jenomže tady se cítíte ohrožená a nejistá. „Má mě vůbec ještě rád, už se nesnaží tak, jako dřív,“ říkáte si. Strach ze zranění a opuštění se vás začne zmocňovat. Ve snaze se ho zbavit možná začnete svým protějškem manipulovat, nebo jej citově vydírat. Prostě hrát naučené hry, které mají chránit vaše zranění, hry které zastírají pochybnosti o sobě. A tady je prostor pro změnu! 

Jestli vám vaše situace nevyhovuje a vy si přejete, aby vám vztah vydržel déle než půl roku, pak je na čase změnit svůj úhel pohledu. Neměňte sebe a to, jaká jste, jen změňte svůj úhel pohledu na vaše vztahy. Určitě jste schopná si uvědomit, kdy taháte za drátky, nebo kdy vyvíjíte na partnera tlak. Kdy říkáte věty, kterými jej „testujete“, kdy říkáte něco jiného, než co si myslíte. Myslíte si, že to nepozná? Omyl. Všichni podvědomě reagujeme na tyto skryté postoje. Jakákoliv hra, tlak, manipulace vytváří ve vašem partnerovi jen ostražitost, nedůvěru a uzavření. A to je přesně to, co si nepřejete! Přejete si přeci, aby vás měl upřímně rád a vážil si vás? Pak si začněte vážit sama sebe a uvědomte si, že nepotřebujete tyto hry, abyste byla milována. Vědomě se stáhněte a upusťte ze snahy druhého ovládnout.

Když se vám to podaří, možná upadnete do druhého extrému – stanete se chudinkou. Vzdáte se sice své moci ovládat, ale připadáte si díky tomu neschopná a nezajímavá, jako byste ztratila svůj šmrnc. „Když mě neučiní šťastnou on, pak nebudu nikdy šťastná. Zůstanu sama, nikdo mě nebude milovat,“ myslíte si. Ale chudinka je přesně na opačném vyhraněném pólu téže osy. Ani ta není řešením. Nelitujte se. Podívejte se na sebe očima svých dobrých přátel a zahlédněte v sobě své kvality. Všichni máme dobré vlastnosti, ale i ty méně lichotivé. Je potřeba přijmout, že i to jste vy. Stůjte si za nimi a neodsuzujte se. Vždy, když se ohnete na stranu chudinky, nebo na stranu ovládající, jenom si to uvědomte a pomyslně se narovnejte – vystřeďte se. Svá rozhodnutí a kroky ve vztahu pak dělejte z této pozice.

Když se vrátím k příběhu krásné Laury, přišly jsme spolu na to, že za jejími vztahy stojí příšerný strach z opuštění. Ten způsobil, že si Laura přitahovala do života muže, kteří měli potenciál tento její strach zhmotnit. Často to byli lovci, kteří svým neoblomným vábením prorazily její ochranu před zraněním. Jen co se Laura otevřela, i oni se vystrašili, protože zraněná žena si přitahuje podobně zraněné muže. A obzvlášť lovci, kteří se nechtějí vzdát své svobody, stáhnou se z pole, jakmile ucítí jakýkoliv nátlak.

Laura sama si uvědomila, že jen když si dovolí vyjádřit, co si skutečně myslí, bez přetvářky i bez ohýbání, že jedině to vedle ní udrží toho správného partnera. Skutečný vztah totiž nejprve vzniká uvnitř nás samých, a pak až se manifestuje navenek. Proto je tak důležitá vnitřní práce se sebou. Bez té nelze žádný vztah kultivovat, ani udržet.

A na závěr pár krátkých tipů, které pomohly Lauře a mohly by pomoci i vám:

  • Ponechte si své zájmy. I když jste zamilované a přejete si být pořád se svým mužem, nerušte vše, co jste jako single žena měla. Dopřejete sobě i svému partnerovi volnost. Navíc, když budete dělat něco, co vás rozradostní, přinesete tuto radost v sobě do vztahu a tím jej vyživujete.
  • Neočekávejte od partnera, že bude dělat vše, co vy chcete. To není svobodné. Čím více jej budete tlačit do své představy, tím méně po vás bude toužit. Naopak, dáte-li mu svobodu, bude se k vám o to raději vracet.
  • Nenechte se ani vy tlačit do něčeho, co vám není příjemné. Je v pořádku mít své hranice a komunikovat je. Pokud se budete pasovat do jeho ideální představy, ztrácíte tím sama sebe. To je projev neúcty k sobě, kterou vám partner začne dříve nebo později zrcadlit – tedy s neúctou se k vám začne chovat.
  • Pozorujte, co se ve vás děje, když vás partner odmítá? Pocit nedostatečnosti, pohrdání, připadáte si neschopně a máte pocit, že se musíte víc snažit? Zažila jste to už někdy? Nechoval se k vám odtažitě váš otec nebo matka? Možná jste bojovala se sestrou o pozornost? Většina našich emocí v dospělosti totiž má svůj původ v minulosti. Partneři nám je jen zrcadlí. Zkuste si to uvědomit a nepodléhat pochybnostem o sobě!
  • Pracujte se svými strachy ze samoty či opuštění. Když vás přepadnou, vyplakejte se s vědomím, že tyto strachy propouštíte ze svého života. Pak začněte zhluboka nadechovat až do svého břicha pocit důvěry. Hluboký dech spojený s nějakou příjemnou afirmací jsou velmi silní pomocníci. Afirmujte například: „Jsem hodna lásky taková, jaká jsem nyní.“ 

Přejete si změnit pohled na své vztahy jednou provždy? Absolvujte koučinkový program Cesta k vědomému partnerství s Kateřinou Chytra. Program je unikátní kombinací koučinku, dechových i energetických technik, a reflexní terapie.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Osobní koučink

Dostali jste se do tíživé životní situace a nevíte si rady? Rádi vám pomůžeme! Náš tým koučů je připraven vám během jedné hodiny načrtnout řešení vaší situace. Pomáháme našim klientům v oblasti sebevědomí, partnerských vztahů nebo při depresích a úzkostech.

Více informací naleznete zde: Osobní koučink

Online Akademie

Chcete na sobě pracovat, ale nemáte čas přijet na přednášku nebo osobní koučink? Otevřeli jsme pro vás Online Akademii, ve které vám pravidelně přinášíme online tréninky na zajímavá témata. Můžete se tak vzdělávat z pohodlí svého domova…

Více informací naleznete zde: Online Akademie