Meditační a energetické techniky pro každý den

17. 4. 2017 | Články a videa, Osobní růst | Redakce

Nedostatek energie v těle, vyčerpanost a únava se dnes již bohužel stává standardem naší společnosti. My lidé jsme si nastavili životní podmínky takové, že je na nás kladena (a sami na sebe klademe) stále větší zodpovědnost, a pociťujeme tlak na výkon v krátkém čase.

Kdybych vám ale řekla, že strach, stres i chaos můžete ze svého života eliminovat tím, že si věnujete efektivních patnáct minut denně, udělali byste to?

Vše je jen o energii

Není to žádná velká věda. Naše buňky potřebují k fungování energii, kterou získávají z potravin. V těle máme mnoho energetických drah (meridiány), kterými proudí energie od buňky k buňce. Skrze zdravé a správné proudění se ve svém životě a těle cítíme fit fyzicky, ale také psychicky. Když energie proudí, je nám daleko jasnější, jak vyřešit problém, před který jsme postaveni. Máme na to sílu i mentální kapacitu. Prostě řešení vidíme a jsme schopni následovat své cítění. Naopak když energie správně neproudí a v nějakém místě se tzv. zašpuntuje, pak někde chybí a jinde zase přebývá. Některé orgány mohou stagnovat, jiné jsou zase přetížené. Každopádně nedostatek energie nás odřezává od naší intuice, od správného cítění, způsobuje chaos a neporozumění.

Napětí versus uvolnění

Když jsme postaveni před nějakou stresovou situaci, nebo máme strach, naší přirozenou reakcí je stažení. Takové sevření nám zúží tok energie, nebo jej dokonce úplně zastaví. Svaly na těle se sevřou, někdy jemně, že to ani nepostřehneme, někdy naopak jdeme až do křeče. Všimli jste si toho někdy u sebe? Když se například bavíte se šéfem a řešíte nějakou pro vás citlivou otázku, zkuste pozorovat reakce svého těla. Tělo reaguje sevřením zcela podvědomě. Cítí se ohrožené (byť reálně ohroženi rozhovorem se svým nadřízeným nejsme). V takovém stavu jsme ovšem odpojeni od svých vědomých rozhodnutí a reagujeme více podle našich naučených a zažitých mechanismů. Reagujeme více impulzivně, ze strachu se můžeme neadekvátně bránit a útočit, nebo se naopak stáhneme a nejsme schopni jasných a logických argumentů.

Odpověď nalezneme ve svém těle

Ať už se tedy jedná o problém tělesný (únava, vyčerpání, bolest, či dokonce nemoc), nebo si nevíme rady v určitých situacích a nejsme schopni se rozhodovat, nemáme sílu ustát nátlak okolí apod., odpověď a podporu můžeme nalézt ve svém těle.

Pravidelný tréning – pohyb, dech a pozornost

Pokud byste se rádi vymanili ze zajetých automatických reakcí, které nejste schopni úplně ovládat, bude to chtít pravidelný trénink! Nezabere vám však víc, než 15 až 20 minut denně a skutečně ovlivní vaše možnosti chování, které již nebudou tak sešněrované, ale podstatně svobodnější, uvolněnější a vědomější. V čem spočívá? Skrze pohyb, dech a bdělou pozornost můžete do napjatého místa přivést více energie, a tím dané místo zprůchodnit.

A jak na to?

  1. Ideální je ráno před prací začít tím, že svou případně stagnovanou energii trochu rozproudíte. Postačí vám k tomu pár dřepů nebo výpadů a protažení nohou. Důležité je, abyste se alespoň trochu zahřáli. V horní části těla naopak rozhýbejte zatuhlá místa kroužením v ramenou jako za dob sokolských sletů (však oni sokolíci věděli). Smyslem je zahřát nohy a zaujmout pevný postoj a podsadit pánev. Od pasu nahoru naopak vnést pružnost a uvolnění.
  2. Lokalizujte oblast těla, která se vám nejčastěji stahuje, bolí, nebo kterou máte ztuhlou (ať už aktuálně, nebo tu část těla máte vypozorovanou z rozhovoru se šéfem, či manželem). Máte-li problém s nějakým orgánem, pak se soustřeďte na něj. Stres a zátěž se nejčastěji projevují v oblasti šíje a trapézových svalů, a také v oblasti beder. Úzkosti v oblasti hrudníku a plic. Emoční bolest, zradu a zklamání často cítíme na srdci. Když nás někdo manipuluje a tlačí, můžeme cítit oblast solaru.
  3. Nyní se spojte s daným místem na těle tím, že si zavřete oči a do daného bodu se intenzivně soustřeďte.
  4. Soustředění pak spojte se svým dechem. Představte si, jako byste daným orgánem dýchali. S nádechem se nadechne i vaše srdce, hlava, ruka, krk, děloha, solar či jakékoliv jiné místo, s výdechem zase tento orgán vydechne. Představte si, jak do tohoto místa nadechujete léčivou sílu a vydechujete napětí, či přetlak.

Jednotlivá místa na těle se samozřejmě mohou postupem času proměňovat a vy můžete využít vedení dechu a pozornosti dle aktuální potřeby.

Funguje to, ale…

Takové cvičení, budete-li jej doma opravdu každý den praktikovat, přináší velké účinky! Klientka s dlouhodobou bolestí zad mi po pravidelném čtrnáctidenním praktikování poreferovala, že ji přestala bolet záda, která ji bolela nepřetržitě dva roky. Zpravidla ta nejjednodušší cvičení přináší největší účinek. I když zdání klame… Soustředit se několik minut intenzivně na jedno místo a s tímto soustředěním spojit svůj dech není úplně jednoduché a vyžaduje to cvik. Co je rozhodně na celém tréninku nejúčinnější, je právě onen aktivní přístup k sobě. „Něco mi nevyhovuje, a tak já sám/sama mám tu moc něco u sebe změnit. Každý den sám/sama sobě stojím za to, abych si na sebe vyšetřil/a čas.“ Když budete čekat, až za vás lékař/léčitel/kouč něco udělají, pak tato pasivní poloha brání vašemu posunu. Když nebudete proaktivní, pak to nefunguje. Když si toto cvičení uděláte jednou, dvakrát do týdne, bude mít jen krátkodobý účinek (což je také v pořádku). 

Ochutnávka v podporující skupině 

Pokud s podobným typem energetického cvičení nemáte žádné zkušenosti a chtěli byste jej okusit na vlastní kůži, přijďte na workshop Meditační a energetické techniky pro každý den. S podporou skupiny vás provedu jednotlivými způsoby dechu a vedení energie, jemného rozcvičení a aktivací těla. Procítíte na svém těle jaké to je, a sami už budete vědět, jak doma postupovat. Těším se na vás u nás ve Škole pro Ženy (a rozhodně jsou vítáni i Muži ;-)

  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Osobní koučink

Dostali jste se do tíživé životní situace a nevíte si rady? Rádi vám pomůžeme! Náš tým koučů je připraven vám během jedné hodiny načrtnout řešení vaší situace. Pomáháme našim klientům v oblasti sebevědomí, partnerských vztahů nebo při depresích a úzkostech.

Více informací naleznete zde: Osobní koučink

Online Akademie

Chcete na sobě pracovat, ale nemáte čas přijet na přednášku nebo osobní koučink? Otevřeli jsme pro vás Online Akademii, ve které vám pravidelně přinášíme online tréninky na zajímavá témata. Můžete se tak vzdělávat z pohodlí svého domova…

Více informací naleznete zde: Online Akademie