Partnerka má negativní vztah k sexu. Co s tím?

20. 9. 2015 | Články a videa, Poradna | Redakce

Dobrý den, paní Mgr. Matláková, chtěl bych Vás poprosit o radu. Nevím, čím už to je, ale přítelkyně má negativní vztah k sexu, nebaví ji to, prý se jí to ani nelíbí, nevzrušuje ji to. Prý jí to přijde hnusný. Proč má takový vztah k sexu?

Odpovídá: Mgr. Kateřina Matláková

Já si myslím, že je to věc, která do vztahu patří, ale tohle mě znepokojuje, proč to takhle bere? Co prosím udělat, aby na to měla jiný názor? Poradíte mi prosím? S pozdravem Tomáš, 35 let

Dobrý den, Tome, děkuji Vám za Váš dotaz a pokusím se na něj odpovědět.

Popisujete, že partnerka nemá sex ráda, nebaví ji a nevzrušuje. Je samozřejmě otázkou, proč tomu tak je a kde je příčina. Určitě by mě jako kouče zajímalo, jestli tenhle vztah k sexu měla vždy, anebo jen od určité doby, s určitými partnery apod. Myslím si, že je důležité o tom komunikovat.

Odpor k sexu odjakživa

Pokud má takový vztah k sexualitě odjakživa, dost pravděpodobně v sobě bude mít partnerka nějaký podvědomý blok. Nějakou vnitřní brzdu, která jí brání sexualitu naplno prožívat. Může to být nějaká hodně dávná zkušenost, třeba z dětských či miminkovských let, mohla například přistihnout rodiče při sexu, slyšet je. Kontakt s rodičovskou sexualitou v brzkém věku mohl zanechat v partnerce trauma. Určitý druh traumatu (bloku) také může vznikat v souvislosti s prvními sexuálními partnery. Jsou situace, kdy je první styk doprovázen např. bolestí a netaktním přístupem partnera, nebo dokonce mohl proběhnout z psychického nátlaku či ponižování partnerem. Taková nepříjemná zkušenost v těle ženy tzv. zamrzne a brání jí prožívat radost a potěšení. 

Jestliže má partnerka v sobě takovýto obecný přístup k sexualitě, pak je potřeba, aby na svých podvědomých blokádách pracovala. Sexuální energie je velmi silná, a pokud je takto potlačená, může časem způsobit i zdravotní potíže. U ženy se to projevuje například nepravidelným či bolestivým menstruačním cyklem, jeho vymizením, cystami, neplodností. V rovině psychiky se pak ženám nedaří například prožívat radost ze života, nedokáží si vychutnat a užít hezké chvíle. Prostě chřadnou jako nezalitá květina.

Každopádně když má žena skutečný zájem, pak lze s propuštěním bloků velmi dobře pracovat a radost i potěšení ze sexuality lze do života vrátit. Určitě bych partnerce doporučila navštívit vstupní konzultaci u nás, kde by získala alespoň náhled na celou věc. Určitě ale nemá smysl, abyste ji nutil. V tomto ohledu musí chtít sama.

Odpor k sexu s Vámi

Další možnou příčinou také může být i fakt, že partnerce například nevyhovuje sexuální akt s Vámi. To by pro Vás mohlo být samozřejmě nepříjemné a bolestivé zjištění. Zároveň ale jen ve chvíli, kdy pohlédneme na situaci pravdivě, můžeme s ní něco udělat. Pokud by tomu tak skutečně bylo, pak je možné uchopit celou věc jako výzvu. Žena je samozřejmě složitý hudební nástroj, na který není snadné hrát a rozeznít jej, a někdy to vyžaduje umění. Tomuto umění se dá rozhodně naučit. Tady je důležité, abyste o tom s partnerkou komunikovali velmi citlivě a s úctou, bez jakéhokoliv nátlaku. Abyste jí například projevil svou ochotu na tom pracovat a zároveň ji poprosil, aby ona s Vámi o svých potřebách a touhách mluvila. Možná byste společně mohli časem navštívit i nějaký kurz, terapii apod. Variant je nepřeberné množství.

Každopádně souhlasím s Vámi, že sexualita je pro člověka zcela přirozená touha. Do partnerství patří a lze skrze sexualitu ve vztahu i růst. Zároveň je to oblast citlivá a je potřeba v ní našlapovat jemně a s láskou, protože obzvlášť ženy potřebují cítit hlubokou důvěru v partnera, kterému se odevzdávají.

Vzhledem k tomu, že jste mě oslovil Vy, a ne partnerka, doporučila bych Vám sejít se osobně u vstupního sezení a můžeme si společně nastínit, co se situací. Co se ve vztahu zrcadlí a ukazuje Vám samotnému. Skrze sebe totiž také můžete na partnerku působit a inspirovat ji k zájmu nebo akci.

Přeji hodně štěstí a nalezení cesty ve Vašem vztahu! Kateřina

Chcete se nás na cokoliv zeptat?

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Osobní koučink

Dostali jste se do tíživé životní situace a nevíte si rady? Rádi vám pomůžeme! Náš tým koučů je připraven vám během jedné hodiny načrtnout řešení vaší situace. Pomáháme našim klientům v oblasti sebevědomí, partnerských vztahů nebo při depresích a úzkostech.

Více informací naleznete zde: Osobní koučink

Online Akademie

Chcete na sobě pracovat, ale nemáte čas přijet na přednášku nebo osobní koučink? Otevřeli jsme pro vás Online Akademii, ve které vám pravidelně přinášíme online tréninky na zajímavá témata. Můžete se tak vzdělávat z pohodlí svého domova…

Více informací naleznete zde: Online Akademie