Partnerka na mě žárlí a zakazuje mi kontakt s dcerou. Je to normální?

11. 10. 2015 | Články a videa, Poradna | Redakce

Zdravím Vás,
na webu jsem našel, že poskytujete rady „po rozchodu“. Jsem spíš ve fázi „před rozchodem“, ale protože partnerku miluju (a z její strany je to ve většině času podobné), chci pro náš vztah udělat maximum. Se svou stávající partnerkou jsem tři roky. Téměř všechno funguje dokonale, až na jednu věc.

Radí: Mgr. Kateřina Matláková

Kdysi jsem (sice v dobré víře a v dobrém úmyslu) partnerce v určité věci zalhal. Byla to z mého hlediska poměrně nedůležitá záležitost, ale samozřejmě princip byl porušen a důvěra taky. Přišla na to, vysvětlili jsme si to a řekli si, že za tím uděláme tlustou čáru. Od té doby (zhruba šest měsíců) se mohla nesčetněkrát přesvědčit, že se lži neopakují, přesto to pořád ještě „vyskočí“ v tu nejnevhodnější chvíli. Mám osmiletou dceru s přítelkyní, se kterou jsem předtím byl 12 let. Vycházíme spolu dobře, bavíme se, jsme schopní se domluvit na čemkoli, ale moje stávající partnerka to nese velmi těžce. Tvrdí, že když se dva lidi rozejdou, tak už spolu nemají mít nic společného. Zakazuje mi bývalé pomáhat například s odvozem dcery na koníčky, neměl bych dávat bývalé tolik peněz na dceru, mám zákaz chodit k nim domů, a to i tehdy, když tam má bývalá partnerka není a já se mám jít třeba s dcerou učit. Podotýkám, že se svou bývalou se vidím jednou týdně, nemáme žádné společné aktivity, nic, co by mohlo vzbuzovat dojem, že náš vztah trvá. Má bývalá partnerka má nového přítele, který u ní bydlí. Zkrátka důvod k žárlivosti není, nebo já ho aspoň nevidím. Opakuje se to často a už jsem z toho i hodně unavený. Poraďte mi prosím, co s tím? Děkuji, Martin

Dobrý den, Martine, myslím si, že je naprosto v pořádku vycházet harmonicky se svou bývalou partnerkou, obzvlášť pokud Vás pojí dcera. Naopak, dokážou-li dva lidé spolu vycházet po rozchodu, svědčí to o jejich vysoké vztahové inteligenci, kterou tímto prokazujete. Rozhodně je takový přístup i nejvhodnější pro Vaši dceru, které s její matkou dáváte nejlepší možný příklad, a tedy – i když to ve vztahu nevyjde, můžeme spolu vycházet!

Co mám s partnerkou dělat? Miluji ji, ale nechci, aby mi zakazovala stýkat se se svou dcerou.

Bohužel, pokud toto Vaše partnerka nerespektuje, nerespektuje Vás i s Vaší minulostí a s Vašimi závazky. Rozhodně není dobré neustále ustupovat požadavkům partnerky, neboť by se mohlo stát, že s ústupky ztratíte sebe a svou přirozenost, a to by Vás dlouhodobě nečinilo šťastným. Navíc i pro ženu samotnou přestává být atraktivní muž, který si nestojí za svým a kvůli partnerce jde do nepřirozeného chování.

Důležité je o tom všem s partnerkou komunikovat a nastavit si nějaká pravidla. Pro Vás bude důležité nastavit si také jasné hranice. Je důležité společně rozebrat, proč Vám vlastně partnerka nevěří? Pokud jste minulost jednou hodili za hlavu s tím, že budete pokračovat ve vztahu, ale ona se stále k minulosti vrací, pak bohužel má s tímto problém Vaše partnerka a bylo by pro ni vhodné na sobě pracovat, aby odstranila nedůvěru, kterou ve Vás má. Tam samozřejmě záleží na dalších okolnostech, co se vlastně v minulosti stalo, jak hluboce byla důvěra porušena, jestli konto důvěry mohlo být obnoveno či nikoliv, apod. To je však na hlubší rozbor situace.

Je vůbec pro něco takového vhodný koučink?

Koučink/mentoring je k řešení situace rozhodně vhodný. Je naopak dobré začít na vztahu pracovat co nejdříve, neboť spousta věcí (zdánlivě neřešitelných) se dá velmi dobře zvládnout. Ideálním stavem by samozřejmě bylo, kdyby na sobě chtěla pracovat i Vaše partnerka, tu ale rozhodně do ničeho nenuťte. Doporučuji, abyste na sobě nejdříve začal pracovat sám. Naučíte se vybudovat své vnitřní hranice a komunikovat o tom s Vaší partnerkou tak, abyste našli společnou řeč. Třeba ji svým přístupem budete postupně motivovat, aby i ona na svém strachu pracovala.

Přeji hodně štěstí a v případě zájmu o koučink budu ráda, když mě budete kontaktovat.

Chcete se nás na cokoliv zeptat?

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Osobní koučink

Dostali jste se do tíživé životní situace a nevíte si rady? Rádi vám pomůžeme! Náš tým koučů je připraven vám během jedné hodiny načrtnout řešení vaší situace. Pomáháme našim klientům v oblasti sebevědomí, partnerských vztahů nebo při depresích a úzkostech.

Více informací naleznete zde: Osobní koučink

Online Akademie

Chcete na sobě pracovat, ale nemáte čas přijet na přednášku nebo osobní koučink? Otevřeli jsme pro vás Online Akademii, ve které vám pravidelně přinášíme online tréninky na zajímavá témata. Můžete se tak vzdělávat z pohodlí svého domova…

Více informací naleznete zde: Online Akademie