Manželská krize a její řešení

21. 10. 2013 | Články a videa, Škola vztahů | Redakce

Troufnu si říci, že téměř každé manželství se s krizí, ať velkou či malou, setkalo. Některé páry manželskou krizi překonají, jiné to vzdají hned a některé to vzdají po vyčerpávajícím zkoušení vztah napravit.

Napsala: Mgr. Kateřina Matláková

Jak moc umějí manželskou krizi partneři zvládnout, o tom svědčí více jak padesátiprocentní rozvodovost. Pojďme se spolu podívat na to, co je nejčastějším důvodem vzniku krize v manželství a jak z ní ven.

Jak jsme se do manželské krize dostali?

Důvodů, proč se manželé ocitnou v manželské krizi, je spousta:

1) manželé nemusejí být již od počátku vztahu kompatibilní,

2) neumějí o svých pocitech a touhách mluvit,

3) jeden z manželů je nevěrný,

4) jeden z manželů je na druhém citově závislý.

Vliv mají také určité životní etapy, které jsou pro jednoho nebo pro oba z manželů náročné, a bez dobré komunikace může vztah zevšednět. Jsou jimi např.:

5) narození prvního dítěte,

6) návrat ženy do práce po mateřské dovolené,

7) odchod dětí z domova.

Pojďme si dát jednotlivé možnosti pod mikroskop.

Příčina #1 manželské krize – Nehodíme se k sobě

Díky neznalosti pravidel partnerské kompatibility můžeme již při výběru partnera chybovat. Zpočátku vztahu některé vlastnosti druhého buď nevidíme, vidět nechceme, nebo je vidíme, ale nejsme schopni s nimi nic udělat, a jdeme do kompromisu. V zamilovanosti rádi některé „chybičky“ přehlédneme a někdy nám přijdou dokonce okouzlující. Např. extroverta okouzlí tichá a milá dívka s tváří anděla a její zamlklost mu přijde výjimečná. V dlouhodobém vztahu však vyplouvá víc a víc na povrch to, že se k sobě zcela nehodí. Nakonec manželé dojdou k závěru, že jsou naprosto rozdílní, mají úplně jiné zájmy a jiné přátele a žijí život spíše vedle sebe než spolu.

Co s tím?

Zjistili jste, že jste s manželem absolutně nekompatibilní a v manželství jste opravdu jako voda a oheň? Máte absolutně odlišné chutě, koníčky, jeden chce ještě cestovat a druhý se chce usadit, nerozumíte si s přáteli druhého, jeden z vás chce růst a pracovat na sobě a druhý se nezajímá, ba dokonce vás od vaší cesty zrazuje? Dost pravděpodobně takový rozdíl nepřekonáte. Aby mohlo manželství vůbec prakticky fungovat, je důležité shodnout se na určitých vztahových aspektech a mít společné záchytné body. Pokud ale takové záchytné body neexistují, lze těžko na něčem stavět. Chybou by bylo myslet si, že pokud jeden z vás o trochu ustoupí, bude vše v pořádku. Z povahových vlastností a vnitřních pocitů se jen těžko ustupuje. Introvert se ztěží bude znásilňovat, aby byl králem večírků. Jen s velkým sebezapřením jeden neuskuteční svůj cestovní sen nebo ustoupí od touhy mít děti. Pokud se jeden z manželů pro druhého vzdá svých přání, potlačí tím sebe a svou přirozenost. Takové potlačení kvůli druhému se však stává pro vztah zátěží, a dříve či později se potlačená touha projeví. Dostaneme se tedy tam, kde jsme začali. Je tu opět krize, ale oba jsme starší a naše touhy už naplnit nejdou, nebo je to vše komplikovanější. K potlačení se navíc přidá křivda, neboť jsme se přeci kvůli partnerovi vzdali svých snů. Nechtějte se pro druhého měnit tak, abyste překopali svou osobnost. Raději se včas a v klidu rozejděte.

Příčina #2 manželské krize – Ve vztahu moc nemluvíme

Jednou z absolutně nejdůležitějších vlastností náležejících ke spokojenému vztahu je komunikace. To, jak manželé komunikují o záležitostech týkajících se chodu domácnosti, financí, péče o dítě a v neposlední řadě, jak komunikují o svých pocitech, o tom, co ve vztahu chtějí, co jim naopak vadí, jak se cítí s partnerem a kam by chtěli směřovat. Jestliže jeden z manželů nemá příliš dobré komunikační schopnosti, dochází ve vztahu ke zbytečným nedorozuměním, k nepochopení či potlačení emocí. Zákonitě je pak minimálně jeden z manželů nespokojený, což se na kvalitě vztahu dříve či později promítne. Nakonec manželé komunikují jen prostřednictvím hádek, které jsou odrazem vnitřního napětí. V nejhorším případě využívají manželé ke komunikaci své dítě, které se stane prostředníkem znesvářených stran. Takové jednání má pro dítě fatální důsledky.

Nejčastější příčinou toho, proč se jeden z manželů druhému příliš se svými emocemi nesvěřuje, je strach. Zpravidla strach z toho, že nebude manželem pochopen, že ho manžel odmítne, nebo dokonce jeho emoce shodí ze stolu. Takový strach v sobě můžeme mít podvědomě zakódovaný ze své rodiny nebo jsme se uzavřeli po nepříjemné zkušenosti s partnerem, ať už současným, nebo bývalým. Strach ve finále způsobí tzv. „tiché klima“, kdy namísto hádky v sobě dusíme to, co si skutečně myslíme. Oba manželé vědí, že něco není v pořádku, a tak vzniká dusno, které by se dalo krájet.

Co s tím? 

V komunikaci s manželem děláme často chybu v tom, že sdělujeme svou nespokojenost výčitkou. Začínajíc větu „Tys zase neudělal to či ono“ útočíme na manžela a poukazujeme na to, co všechno se nám nelíbí. Pokuste se spíš sdělit manželovi, jaké emoce ve vás jeho jednání způsobuje, např. „Zraňuje mě, když děláš…“. Takový přístup nepůsobí na manžela útočně, a nevytváří se tak klima pro hádku, ale pro debatu.

Snažila jste se, ale přesto vám nejde partnerovi sdělit to, co si skutečně myslíte? Váš strach bude zřejmě hodně silný a sama si s ním dost pravděpodobně neporadíte. Vyhledejte raději odborníka, se kterým se naučíte se svými emocemi pracovat. Uvědomte si, že pokud sama se svými pocity neumíte zacházet, jak to s nimi má umět váš manžel? Ze své praxe vím, že mnoho žen naráží ve vztahu na nepochopení. To si ovšem ve většině případů způsobují samy svým uzavřením vůči mužům. I kdyby byl muž „svatý“, ženino srdce bude stále za ochrannou zdí. Takovou zeď však může zbourat opět jen žena. Silným pomocníkem je v takovém případě odpuštění. Pokuste se proto ve vizualizaci posílat odpuštění tomu, kdo vám ublížil. Odpuštění pomůže vaši ochrannou zeď snížit, nebo dokonce zcela odstranit.

Jestliže ve vztahu komunikovat umíte, ale vnímáte problém u partnera, snažte se ho podpořit. Netlačte na něj, aby se vám svěřoval. Jen mu buďte na blízku a dávejte mu na vědomí to, že vám může důvěřovat a kdykoliv bude chtít, jste tu pro něj. Dříve či později začne promlouvat, a tak budete mít možnost o všem komunikovat. Pokud je však manžel opravdu hodně uzavřený, navrhněte manželskou terapii. Jestliže o vztah skutečně stojí, je muž schopen svou ješitnost odhodit. Někdy se muži brání terapii, i když se jim vztah bortí před očima. Pak o vztah dost pravděpodobně zas tolik nestojí. V takovém případě si uvědomte, že fungující vztah tvoří vždy dva. Pokud budete chtít na vztahu pracovat, a váš partner chtít nebude, nic s tím nezmůžete.

Příčina #3 manželské krize – nevěra

Jedním z nejčastějších příčin rozpadu manželství je v současné době odhalená nevěra manžela. Tady vypustíme případy notorických sukničkářů a budeme se věnovat nevěře jednoho z manželů v dříve zamilovaném a fungujícím manželství. Žena se k nevěře zpravidla uchyluje tehdy, cítí-li se ve vztahu emočně nenaplněna a nepochopena. Zavítá často do lože takového muže, který ji vezme na romantickou večeři a důsledně ji vyslechne. Muž se zpravidla uchyluje do nevěry v případě, že doma není spokojen se sexuální stránkou a především pak necítí-li od partnerky uznání. Je proto okouzlen ženou, která projeví muži důležitost a považuje ho za „velikána.“

Co s tím?

Odhalenou nevěrou se podstatně naruší důvěra ve vztahu. Důvěru ve vztahu není snadné obnovit, neboť to vyžaduje iniciativu obou stran. Možná se divíte, proč říkám obou, když jeden podvedl a druhý byl chudák podvedený? Touha po nevěře manžela zajisté nevznikla ze dne na den. Vztahová pohoda byla již delší dobu nevyvážená, na čemž se zpravidla podílejí oba manželé. Pokud jste si nespokojenosti partnera nevšimli, dost možná jste nebyli bdělí k jeho projevům. Zkuste se zamyslet, kde jste i vy mohli udělat ve vztahu chybu. Zároveň však sledujte to, jestli se manžel snaží důvěru získat zpět. Vyvíjí aktivitu, aby si vás získal, nebo je to manželovi jedno a ve své podstatě se staví do role pána nad věcí? Pokud se partner k nápravě vztahu staví laxně, zřejmě mu tolik na vztahu a na vás nezáleží. Opravdu si poté rozmyslete, jestli vám za to stojí! V neposlední řadě musíte vy, jako podvedený/á manžel/manželka udělat zásadní rozhodnutí. Jste ochotni a schopni tomu druhému odpustit, udělat čáru bez výčitek a začít znovu? Pokud ano, domluvte se na společných pravidlech a jejich dodržování. Výčitkami se však do minulosti již nevracejte.

Příčina #4 manželské krize – Citová závislost manžela

Jakákoliv závislost je založena na nezdravém základě a partnerská závislost není výjimkou. Jak se taková závislost pozná? Závislý partner se ve vztahu zpravidla přizpůsobuje druhému a nemá vlastní koníčky. Nestýká se se svými přáteli a postupně o ně díky vztahu přichází. Veškerý čas chce trávit se svou polovičkou a svým naléháním partnera až dusí. Není divu, že chce méně závislý partner ze vztahu odejít. Pamatujte, že z nesvobody chce každý utéci. Naopak kdo by odcházel ze vztahu svobodného?

Co s tím?

Jestliže jste závislí na svém partnerovi, zamysleli jste se někdy, proč tomu tak je? Závislost vzniká tehdy, máme-li pocit, že my nebo náš život není dostatečně hodnotný jako partner a život s ním. Závislost činí nešťastné obě strany vztahu. Závislý totiž vkládá svůj život do rukou manžela a činí ho zodpovědným za to, jak se cítí. Taková zodpovědnost však méně závislého manžela tíží a nemůže se ve vztahu pořádně nadechnout. Naučte se proto žít zase svůj život! Nalezněte si své koníčky a věnujte se aktivitám bez partnera. Naplánujte si také občasný víkend o samotě nebo jen s přáteli. Posilujte své sebevědomí a začněte realizovat po malých krůčcích své tužby. Uvěříte-li ve vlastní jedinečnost a individualitu, dáte tím prostor sami sobě. Váš manžel pak nebude chtít ze vztahu odejít, neboť bude mít vedle sebe sebejistou a suverénní osobu, které si bude moct vážit.

Příčina #5 manželské krize – příchod potomka

Příchod prvního potomka bývá v mnohých manželstvích jistým mezníkem. Ve vztahu už nejsme sami dva, ale je zde někdo třetí, navíc s výsadním postavením. Žena je s dítětem doma dlouho sama a živitel rodiny se celé dny stará o to, aby bylo co jíst. Pokud spolu manželé neumějí v takovém případě komunikovat, dochází k odcizení ještě donedávna zamilovaného páru. On ji nechápe a ona mu nedá pokoj. Navíc spánkový deficit ženy a mužova zodpovědnost za finanční zázemí rodiny oba značně dráždí. Velkou chybou žen bývá mnohdy absolutní zaměření na miminko a nulová pozornost pro jejího muže. Mnohý ješitný muž také velmi těžko stráví svůj odsun z výsluní. S děťátkem se totiž odsouvá v nejlepším případě na druhé místo.

Co s tím?

Možná je to staré oklepané pravidlo, ale základem je mluvit, mluvit, mluvit. V případě, že je muž z práce unavený, domluvte si pravidla ohledně trávení společného času. První hodinku po příchodu muže z náročné práce jej nechte odpočinout a poté jej zapojte do péče o děťátko. Zachovejte alespoň jeden večer v týdnu jen pro vás dva. Vychytejte pár hodin, kdy malý usne, domluvte se s manželem, aby přišel z práce včas a po cestě koupil např. pizzu. Nemusíte vařit, jen si v příjemné atmosféře dáte nakoupené jídlo, společnou vanu a dáte prostor pro vzájemnou intimitu a sdílení. Nezapomínejte maminky, že dítě je sice to největší štěstí ve vašem životě, ale zároveň je jím i váš partner. Nebudete-li pracovat na magických momentech ve vztahu, vaše manželství může brzy vyhasnout, což má následně neblahý vliv na vaše dítě.

K psychické rovnováze ženy matky také přispívá pravidelná chvilka pro sebe. Ať už chvilka slouží ke čtení knihy, kávě s kamarádkou nebo k fyzické aktivitě, buďte v tomto ohledu neústupné a domluvte se s manželem na chvilce pro sebe! Jestli si myslíte, že to není možné, pak se mýlíte. Dost pravděpodobně máte strach pustit se do prosazení sebe samé nebo máte strach z odmítnutí manžela. Takové nastavení doporučuji co nejrychleji odstranit. Věřte, že znám mnoho maminek, které svůj volný čas dokázaly s rodinnými aktivitami bravurně sladit.

Máte pocit, že to s výchovou moc nepřeháníte, ale váš muž je příliš ješitný a nasupený z toho, že přišel o výsluní? Pokuste se mu vysvětlit, že jej stále milujete, ale dítě potřebuje vaši péči momentálně intenzivněji než on. Pokud tomu nebude chtít rozumět, přenechejte mu alespoň na celý jeden den výchovu. Okusí váš denní chléb a může si uvědomit, že vám opravdu někdy síla na domácí hrátky nezbývá.

Příčina #6 manželské krize – konec mateřské a návrat do práce

Situace, kdy se po mateřské dovolené vrací jeden z manželů do práce, je živnou půdou pro konflikty mezi manželi. Doba, kdy je navařeno, uklizeno a o vše postaráno, končí a je potřeba, aby se intenzivněji do chodu domácnosti zapojil i druhý manžel. Zpravidla pak mají s kuchařským a úklidovým deficitem problém muži, kteří byli zvyklí na maximální komfort. Takový muž může začít manželku od práce zrazovat, případně začne žárlit na to, že chodí žena z práce nějak usměvavá.

Co s tím? 

Uvědomte si, že každý z partnerů má právo na seberealizaci. Vysvětlete manželovi, že vás práce baví a naplňuje, že se díky ní cítíte potřebná a důležitá. A jen taková jste doma schopná vytvořit harmonické prostředí. Pokud to má znamenat občasnou paní na hlídání či na úklid – budiž. Díky vaší práci se příjem rodiny zvýší a můžete si výpomoc dovolit. Každopádně ze svých představ a pracovních tužeb neustupujte. Pokud vás má manžel rád, zvykne si a časem vás pochopí. Pokud bude neústupný a netolerantní, nutil by vás vzdát se toho, co máte ráda, zamyslete se nad tím, jestli vás vůbec miluje. Pokud se necháte po mateřské udupat, ztratíte ve svém životě smysl, který vám nedodá ani potomek. Každý na planetě jsme se totiž narodili s nějakým posláním, abychom dělali to, co milujeme, a tím přispívali společnosti.

Příčina #7 manželské krize – Dítě je z domu

Po vylétnutí potomků z hnízda bývají manželé mnohdy bezradní. Většinu života věnovali výchově dětí, což se stalo jejich jediným společným bodem. Nyní jsou spolu sami a nevědí, co dělat. Nezřídka také jeden z manželů čeká na odchod dětí z domova, aby mohl konečně z nespokojeného vztahu odejít.

Co s tím? 

Najednou nevíte, co s manželem dělat? Zkuste objevit činnost, u které byste s manželem trávili společný čas a u které se oba cítíte dobře. Rozhodně se s mužem nepouštějte do ničeho, co nenávidíte, a on to miluje. Opravdu se pokuste nalézt společný zájem a vkládat ho častěji na program dne. Také se věnujte sobě a svým představám. Konečně máte čas na dlouho vysněný kurz vaření nebo malování. Nalezněte něco, pro co se nadchnete a co dodá vašemu životu nový směr a vítr do plachet. 

Přijdete-li domů z práce, nezapínejte hned televizi, ale dejte si prostor pro společné sdílení a naučte se opět komunikovat. Řekněte manželovi, jaký jste měla den a zeptejte se na jeho pracovní zážitky. I když je manžel občas nevrlý, nepopichujte ho, aby došlo k hádce, zareagujte nestandardně a pokuste se situaci ukočírovat třeba milejším tónem a uchlácholením.

V dlouholetém manželství také dobře víme, čím nás ten druhý rozčiluje a co bychom na něm nejraději vyměnili. Zkuste se ale v rámci upevnění vztahu zamyslet, co všechno je vlastně na vašem muži/na vaší ženě fajn. Sepište si seznam věcí, které máte na druhém rádi. Pomůže vám to uvědomit si kvality člověka, kterého máte vedle sebe. Naučte se ho v těchto věcech chválit, čímž budete partnera pozitivně motivovat.

Závěrem

Pamatujte si základní pravidlo, že na vztah musejí být vždy dva. Bude-li se na nápravě vztahu snažit jen jeden, nikdy to nebude stačit. Oba partneři musejí být ochotni ke změnám a otevření jinému způsobu smýšlení než doposud. Pokud se tedy nacházíte v manželské krizi, položte si otázku: Má můj manžel vůbec kapacitu na nový přístup? Odpovězte sami sobě zcela upřímně.

V manželské krizi není čas na hrdinství a přehnané ego. Někdy je zapotřebí si přiznat, že jsme něco „podělali“, a odhodit pocit vlastní jedinečnosti a výjimečnosti. Ač si myslíme opak, naše krize je stejná či podobná jako jiné krize a má v podstatě shodné jmenovatele. Ovlivňuje ji to, jak jsme od počátku nastavení (vnitřní strachy, bloky, nastavení), a to, jak dobře o těchto věcech umíme komunikovat. Naše nastavení nám brání vidět věci takové, jaké skutečně jsou. Albert Einstein jednou prohlásil, že jen ztěží vyřešíme problém na rovině, ve které vznikl. V manželské krizi tomu není jinak. Je zapotřebí nejprve se ve svém smýšlení posunout o patro výš, abychom uviděli nejlepší možné řešení. Pokud vám to samotným nejde, ráda vám pomohu.

Na závěr pár univerzálních rad řešení manželské krize: 

  • nejlepší je manželské krizi předcházet, proto se snažte výše uvedené rady praktikovat ještě před tím, než ke krizi dojde
  • pokuste se vždy dohodnout na základních složkách, jimiž jsou domácnost, finance, péče o děti a volný čas
  • zachovejte spontaneitu v sexu a nikdy si milování nevynucujte
  • nevracejte se ke starým křivdám, a buď odpusťte, nebo opusťte
  • nesnažte se o absolutní názorovou unifikaci, naopak pěstujte snahu podívat se na svět manželovýma očima
  • v případě sporných otázek si domluvte pravidla, společnou dohodu klidně stvrďte podpisem, neboť co je psáno, je dáno
  • pěstujte i ve vztahu svou nezávislost
  • svou upřímnost vůči druhému uplatňujte ohleduplně

Jeden komentář: “Manželská krize a její řešení”

  1. Jaroslav Nováček napsal:

    Naše manželství je v krizi po 20 letech a přesně to odpovídá bodu č. 7. S manželkou už nemáme společné téma a cítím , že ten vztah už nechci udržovat. Ani si nějak nedovedu představit, že bychom spolu zestárli. Mám ji rád, ale stále více přemýšlím o tom, že bych se od ní odstěhoval. Milenku rozhodně nemám a ani nehledám. Mám pocit, že od samého počátku jsme nebyli kompatibilní. nejvíce mi vadí, že mi manželka chce stále „pomáhat“ a tam vznikají třecí plochy. Ona si myslí , že ji nedocceňuji a já toužím některé věci řešit sám. Došlo to až tak daleko, že se vyhýbám určitým tématům a nedovedu si představit, že bych se ji svěřil s nějakým vážným problémem Z mého pohledu to vždy dopadlo tak, že jsme se pohádali

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Osobní koučink

Dostali jste se do tíživé životní situace a nevíte si rady? Rádi vám pomůžeme! Náš tým koučů je připraven vám během jedné hodiny načrtnout řešení vaší situace. Pomáháme našim klientům v oblasti sebevědomí, partnerských vztahů nebo při depresích a úzkostech.

Více informací naleznete zde: Osobní koučink

Online Akademie

Chcete na sobě pracovat, ale nemáte čas přijet na přednášku nebo osobní koučink? Otevřeli jsme pro vás Online Akademii, ve které vám pravidelně přinášíme online tréninky na zajímavá témata. Můžete se tak vzdělávat z pohodlí svého domova…

Více informací naleznete zde: Online Akademie