Virtuální nevěra a co s ní?

18. 9. 2017 | Škola vztahů | Redakce

S rozšířením sociálních sítí a jejich dostupností v každém mobilu je dnes snadné se seznámit a ještě snadnější vzplanout. Snad proto se setkávám v konzultační místnosti s pojmem virtuální nevěra mnohem častěji než kdy jindy. Nešťastné ženy zjistily svému muži, že si s někým vypisuje a sdílí takové věci, o kterých ony nemají ani potuchy. Je virtuální vztah vlastně nevěrou a jak se k tomuto tématu v partnerství stavět? O tom je dnešní článek.

Je to vlastně nevěra?

Jestli si pravidelně píšete s někým na druhé straně, sdílíte s daným člověkem skutečně intimní věci, pak jste navázali vztah. Jeho úroveň a hloubka je samozřejmě daná tím, co ve vás konverzace vyvolává, jestli ve vás vzbuzuje napětí, vzrušení, lásku, důvěru a otevření se.

Jestli je takové kontaktování nevěra či nikoliv, záleží na jednotlivém vztahu. Každý vztah má jiná pravidla a některá žena se může cítit tímto počinem hluboce zraněná, jiná zase méně. Již několik klientek se mi svěřilo, že se cítí daleko více zraněné touto emoční nevěrou nežli skutečným aktem nevěry. Některé z klientek naopak prohlásily, že „dokud s ní nespal, je to odpustitelné“. Rozhodně ale potřeba virtuálního vztahu naznačuje, že v partnerství není něco zcela v pořádku. Nejčastějším důvodem „nevěrníka“ totiž bývá kompenzace. Něco mu chybí, a tak to hledá jinde.

Proč?

V podstatě neexistuje partnerství, kdy by si partneři dokázali plně naplňovat všechny své potřeby dlouhodobě. Smyslem partnerství ostatně ani není, aby partner naplňoval permanentně naše představy a my zase jeho. Otázka je, jak se začne člověk chovat ve chvíli, kdy se cítí neuspokojený, ať už se mu nedostává dostatek lásky, pozornosti, úcty, sexu, teplé večeře či květin. Jaká je strategie? Nezdravé strategie bývají například vynucování a tlak, jiné role oběti a dále potřeba kompenzace, jako v našem případě. Naopak zdravý postoj je takový, kdy si člověk uvědomí svoji zodpovědnost za vlastní naplnění, ale zároveň komunikuje se svým partnerem svá zranění. A to je právě to nejobtížnější.

Proč je tedy dnes navazování virtuálních paralelních vztahů tak časté? Rozhodně proto, že takové virtuální „otevírání se“ je pro lidi mnohem bezpečnější. Nehrozí jim moc veliké riziko, kdykoliv se mohou od konverzace odpojit a jsou s tím druhým v bezpečné vzdálenosti. Ve vztahu a lásce je otevření se to nejtěžší a mnoho partnerů (mužů i žen) to vlastně nedokáže. Nedokáží se otevřít, protože mají tak veliký strach ze zranění, že zůstávají raději v bezpečné vzdálenosti. Nekomunikují spolu, protože by se mohli dozvědět třeba to, že v něčem svému partnerovi nevyhovují, že by po nich něco partner či partnerka chtěli a oni by museli opustit svoji komfortní zónu, mají strach také z toho, že kdyby se otevřeli, budou ihned jejich city zneužity. A všechno toto je zraňující a bolestivé. Raději si tedy užívají své koníčky, každý ve vztahu má své záliby a někdy je skutečná blízkost v partnerství velmi vzácná. Je totiž těžké se k ní skrze všechny ty strachy prokousat. Virtuální láska je pak podstatně bezpečnější a jednodušší řešení, jak si získat, co ve vztahu chybí.

Vztah je investice

Každý vztah je jako zahrada – musíte jí věnovat svoji péči, pozornost, někdy těžkou práci, koupit nová semínka, abyste mohli sklízet její sladké plody. Stejné je to s vaším vztahem. A pokud vaše vztahová zahrada momentálně chátrá, je potřeba vložit do ní opravdu intenzivní pozornost, péči a občas se přemoci, abyste z ní zase vybudovali plodivý sad.

Pokud jste ve vztahu vy ti nespokojení a kompenzujete si, vězte, že vás virtuální (ale i ten reálný paralelní) vztah jen odvádí od toho vnést to hezké zase do vašeho současného partnerství. Možná se budete divit, co všechno u vás doma může vykvést, když investujete svoji pozornost do vašeho reálného vztahu.

A pokud jste v pozici ženy a zjistila jste, že váš partner je v intimním virtuálním kontaktu, začněte být ve vztahu více bdělá. Možná vám něco uniklo, a aniž byste to postřehla, s partnerem jste se od sebe vzdálili. Ptejte se svého muže, proč potřebuje tento druh kompenzace a co mu chybí. Budete vědět, na čem jste a jak se k tomu postavit. Začněte hledat společnou synergii a věnujte pozornost tomu, co můžete ve vztahu oba dva dělat jinak. Vyzvěte partnera, aby svoji pozornost nasměroval do vztahu a hledání společných cest. Bude pravděpodobně zapotřebí, abyste přístup změnili oba dva! Nedostaňte se do pozice oběti, že on za všechno může a vy nic. Zároveň se neviňte přehnaně, že jste jej vehnala svým chováním do virtuální náruče jiné. Hlídejte si hezky svých padesát na padesát.

Pokud je váš muž laxní a nereaguje nebo vás obviňuje a chce zmanipulovat, že je takové vypisování naprosto normální, pak doporučuji každé ženě, aby na sobě začala nejdříve pracovat. Váš muž vám zřejmě něco zrcadlí a potřebuje zjistiti co a proč. Pokud vás nerespektuje a ponižuje, možná vám odráží vaši nízkou sebeúctu. Možná se potřebujete vnitřně posílit a naučit se zdravě pracovat se svojí agresí, abyste uměla říct skutečné NE! Příčin může být mnoho, ale rozhodně se vyplatí přijít si na ně a změnit svůj přístup. Pak, dost možná, na to začne váš manžel reagovat pozitivní odezvou. Anebo vy zjistíte, že už ani nechcete.

Jak nevěrám předcházet

Jak jsem již zmínila, vztah je společné dílo obou partnerů a je potřeba o něj pečovat, vyživovat a dávat mu svoji pozornost. A hlavně, vzniklé problémy skutečně řešit a průběžně je otevírat. Nezahrabávejte témata pod koberec jen pro krátkodobý pocit pohody. To vyžaduje samozřejmě odvahu. Odvahu nevyhýbat se debatám, odvahu neútočit a neutíkat z domu po každé hádce. Důležité je za každých okolností zůstat a být ochotný se zas a znovu otevírat. Pak ve vztahu podpoříte skutečnou blízkost, která bude pro oba dostatečně naplňující.

Necítíte se vztahu stabilní a potřebovala byste se posílit? S Kateřinou Chytra vám nabízíme unikátní koučinkový program, díky kterému získáte zpět vnitřní stabilitu. Více informací najdete zde: Získejte zpět svoji vnitřní stabilitu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Osobní koučink

Dostali jste se do tíživé životní situace a nevíte si rady? Rádi vám pomůžeme! Náš tým koučů je připraven vám během jedné hodiny načrtnout řešení vaší situace. Pomáháme našim klientům v oblasti sebevědomí, partnerských vztahů nebo při depresích a úzkostech.

Více informací naleznete zde: Osobní koučink

Online Akademie

Chcete na sobě pracovat, ale nemáte čas přijet na přednášku nebo osobní koučink? Otevřeli jsme pro vás Online Akademii, ve které vám pravidelně přinášíme online tréninky na zajímavá témata. Můžete se tak vzdělávat z pohodlí svého domova…

Více informací naleznete zde: Online Akademie