Změna práce a talentové vlohy

12. 11. 2015 | Články a videa, Poradna | Barbora Sedláková

V poslední době se mi nahromadilo několik dotazů týkajících se změny zaměstnání. Vybrala jsem ty, které mohou pomoci velkému množství z vás, a přináším vám je v poradně i se svými odpověďmi. Snad vám pomohou nasměrovat se v životě tím správným směrem.

Napsala: Barbora Sedláková

Dobrý den, Báro,

 obracím se na Vás s otázkou týkající se změny zaměstnání. Už dlouhou dobu pracuji na obchodním oddělení jedné velké korporace. Práce je to zajímavá, i tak ale cítím, že mě nenaplňuje, nebaví. Zhruba každý měsíc mám prostě chuť znovu a znovu s tím seknout. Problém je, že vůbec nevím, co jiného dělat. Mám pocit, že oproti druhým v ničem nevynikám. Dočetla jsem se, že se svými klienty sestavujete talentové vlohy. Poradila byste mi, jak své vlohy odhalit?

Děkuji, Daniela

Sestavit posudek není jen tak. Vždy je dobré, pokud Vás vede vyškolená a nestranná osoba. Zaujalo mě Vaše tvrzení, že oproti ostatním nevynikáte. Každý jsme jiný a v něčem výjimečný. Navíc není třeba srovnávat se s druhými. Mnohem cennější je podívat se na sebe, na svá přání a na to, co Vám jde přirozeně a samo. Právě v těchto oblastech nacházím klientům jejich talent. Největší talent máte zpravidla právě na činnosti, které Vám jdou samy a snadno. Pokud v některé činnosti oplýváte talentem, máte chuť se v ní rozvíjet a jste při ní nejen mimořádně úspěšná, ale i šťastná. Pokud navíc rozvíjíte svůj talent, poskytujete tak druhým to, co je na Vás nejlepší. Jste tak prospěšná nejen sobě, ale také ostatním lidem kolem Vás.

Začněte se poznávat.

Zkuste si doma odpovědět například na následující otázky.

Co byste dělala, kdybyste na 100 % věděla, že se Vám to podaří?

Jak by měla vypadat práce Vašich snů?

Jak se chcete v práci cítit?

Jaké vztahy chcete mít s lidmi, se kterými spolupracujete?

Jaké je pro Vás důležité ocenění?

Jaké činnosti Vám jdou lehce a snadno?

U kterých činností ztrácíte pojem o čase?

Co můžete udělat proto, abyste se mohla stát tím, kým chcete být?

Jaké Vám dosavadní zkušenosti dávají příležitosti?

Už jen odpovědi na tyto jednoduché otázky Vás mohou začít v pracovní oblasti směrovat. Pokud se s Vašimi sny budete chtít posunout dál nebo budete chtít odstranit některé bloky a strachy, které Vás v jejich realizaci brzdí, neváhejte mě kontaktovat.

Dobrý den, Báro,

 mám vysněnou práci grafičky na volné noze. Grafiku jsem studovala, ale delší dobu se jí věnuji jen volnočasově. Neustále o sobě pochybuji. „Stejně by mě nikam nevzali, nemám co nabídnout” a podobně. Všichni mi říkají, ať to aspoň zkusím, ale mně pořád něco brání udělat další krok. Ráda bych se konečně pohnula z místa. Dnes jsem si uvědomila, že nad touto změnou přemýšlím už 3,5 roku a pořád se nic nestalo. Prosím poraďte, jak se nakopnout, vydržet a jak se vypořádat se strachy?

Děkuji, Klára

Vaše otázka je dost komplexní a těžko najít řešení Vám na míru, když s Vámi o tématu nemluvím osobně. Rozhodně do začátku doporučuji přečíst si můj článek o tom, jak se stát člověkem Vašich snů. Věřím, že pokud si sestavíte svou vlastní tabulku cílů, není možné, aby se ve Vašem životě věci nezačaly hýbat. Na koučinkových sezeních s klienty často řešíme odblokování strachů spojených s podnikáním i s jejich motivací. Je to krásná práce, na které jsou vidět úžasné pokroky. Vždy také říkám, že přechod na práci Vašich snů nemusí být dramatická změna ze dne na den. S odborníkem se na ni můžete připravit, srovnat si v hlavě, jak si připravit zázemí pro plynulý přechod z jednoho živobytí do druhého a jak takovou úpravu životního stylu provést tak, abyste se cítila spokojená.

Chcete se nás na cokoliv zeptat?

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Osobní koučink

Dostali jste se do tíživé životní situace a nevíte si rady? Rádi vám pomůžeme! Náš tým koučů je připraven vám během jedné hodiny načrtnout řešení vaší situace. Pomáháme našim klientům v oblasti sebevědomí, partnerských vztahů nebo při depresích a úzkostech.

Více informací naleznete zde: Osobní koučink

Online Akademie

Chcete na sobě pracovat, ale nemáte čas přijet na přednášku nebo osobní koučink? Otevřeli jsme pro vás Online Akademii, ve které vám pravidelně přinášíme online tréninky na zajímavá témata. Můžete se tak vzdělávat z pohodlí svého domova…

Více informací naleznete zde: Online Akademie