Děláte ze svého partnera boha?

25. 10. 2015 | Články a videa, Škola vztahů | Redakce

Mnoho zamilovaných žen má tendence dělat ze svého partnera boha. Muže staví na piedestal a upírají na něj veškerý svůj pohled i myšlenky. Přijímají každé slovo bez odporu nebo zamyšlení.

Napsala: Mgr. Kateřina Matláková

Svůj názor upozadí, přizpůsobí se jen jeho plánování a podobně. Jenomže když ON je tak nahoře, kde je potom žena?

Pan božský

Možná že to samy znáte. Přijde charismatický muž, vám spadne čelist a pomalu se rozpouštíte. On vám totiž ztělesňuje vše, co jste si vždy tajně přála a po čem jste kdy toužila. Je to bůh! A o takového pana božského samozřejmě není radno přijít. Ať už si to uvědomujete, nebo ne, začnete své chování deformovat. Možná se chcete napasovat do škatulky, která je pro něj atraktivní. Nechcete ho zbytečně naštvat, aby nepošilhával po jiné. A už vůbec se nechcete dostat do konfliktu. Jenomže je tohle cesta k úspěchu? Záleží, co považujete za úspěch…

Co je úspěch?

Jestli považujete za úspěch udržet si muže za každou cenu, tak se vám to možná podaří. Daň za to je však dost vysoká a dlouhodobý účinek není zaručen. Chcete-li se napasovat do ideální ženy pro takového „bezchybného“ muže a prakticky ve všem mu vyhovět, zákonitě se někde budete potlačovat. Občas totiž vyletí jako čert z krabičky, tak raději spolknete svoji myšlenku s nejbližší slinou. Hlavně se ho nedotknout. Možná i občas řeknete svůj názor nahlas, ale z reakce je jasné, že jste se asi spletla. Zřejmě jste to přehnala, on má asi fakt pravdu. Říká to totiž tak přesvědčivě a jasně.

Takhle to jde nějaký ten pátek a váš partner už vám radí i to, co byste si měla myslet, co děláte mizerně a v čem byste se měla už opravdu zlepšit. Necítíte se sice úplně dobře, jenomže jediná vaše myšlenka je: „Hlavně že je se mnou.“

Když božský odejde

Jednoho krásného dne se ale božský sebere a odejde. Ve vaší hlavě se dokola točí stejná smyčka s otázkou PROČ? Vždyť jste dělala všechno proto, aby byl spokojený. A to je právě ono! Když se popřete, nedovolíte sama sobě projevit se, nemůžete být duchem svobodná, plná života. Jste jako ptáček v kleci, který zprvu skotačil z bidýlka na bidýlko, ale časem přestal pět svoje písně. Pro svého majitele pak přestal být atraktivní a vedle jiných, nespoutaných ptáčků pak neměl šanci.

I vy máte své potřeby

Když si přestanete ve vztahu vážit sebe, nebudete důvěřovat svým potřebám, pocitům, svému tělu (protože ono s vámi promlouvá), přestane si vás vážit i partner. Paradoxem je, že muži po ženách vyžadují naplnění své představy. Partner po vás chce, abyste se postarala, abyste dobře vypadala, uvařila a byla doma s ním namísto nějakého koníčku. Když jim tohle odmítnete, mají tendenci se vztekat a vyžadovat. Když si totiž ustojíte „to svoje“, partner se sice nebude tvářit nadšeně, následně to však rozdýchá, a naopak si vás bude vážit, že jste sebevědomá a víte, co chcete. Jste pro něj ten nespoutaný a živelný ptáček, který se nedá zavřít do klece. A to je to, co jej bude přitahovat být s vámi.

Stejné je to samo sebou i u nás žen. Kdyby muž udělal úplně vše podle toho, jak zapískáme, přestaly bychom si jich vážit.

Udržet si TO SVOJE

Co však znamená udržet si to svoje? Rozhodně ne to, že odmítnete muži jeho přání a budete se věnovat jen svým koníčkům. Možná si říkáte: „Už jsem kývla na tři věci a na čtvrtou už nekývnu, to by bylo moc.“ V takovém případě zapojujete příliš rozum. Rozhodnutí, které nevychází z vašeho nitra, vede jen k nerozluštitelným hrám, které moc partnerství nepomáhají.

Když ráda např. vaříte, proč ne? Když vnímáte, že něco chcete udělat, víte, že je to důležité, pak do toho! Hlídejte si však svůj pocit v žaludku a na srdci. Nutíte se do něčeho až moc? Až takovým způsobem, že jdete přes fyzickou či emoční bolest? Že bytostně uvnitř vás něco křičí, a vy přesto děláte opak? Pak se ozývá přesně to, co nechce být potlačeno. A to si nenechte vzít! S láskou si pak nastavte vůči partnerovi hranice.

Rovnocenné partnerství

Máte-li tendenci partnera zbožšťovat a upřednostňovat vždy jeho potřeby před svými, nebudete vytvářet rovnocenné partnerství. Model, kdy je jeden nahoře a druhý dole, nevychází příliš z lásky, a tak může časem ve vztahu přinášet bolest. Pokud si ale přesto chcete udržet pohled na partnera jako na Boha, pak je nutné, abyste k sobě přistupovala jako k Bohyni ;-) To je teprve opravdový úspěch!

Pokud se potřebujete ve vztahu stát Bohyní, ráda vám pomohu. Navštivte můj workshop Ukončete vaše vztahová dramata, nebo se přihlaste na individuální koučinkový program Umění sebedůvěry. Společně odhalíme, co vám brání v rovnocenném partnerství, a vystavíme zdravé základy! Těším se na vás. S láskou Kateřina

Čtěte také:

Nevytvářejte si vztahová dramata

Dlouhodobá samota a jak z ní ven

Chcete se nás na cokoliv zeptat?

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Osobní koučink

Dostali jste se do tíživé životní situace a nevíte si rady? Rádi vám pomůžeme! Náš tým koučů je připraven vám během jedné hodiny načrtnout řešení vaší situace. Pomáháme našim klientům v oblasti sebevědomí, partnerských vztahů nebo při depresích a úzkostech.

Více informací naleznete zde: Osobní koučink

Online Akademie

Chcete na sobě pracovat, ale nemáte čas přijet na přednášku nebo osobní koučink? Otevřeli jsme pro vás Online Akademii, ve které vám pravidelně přinášíme online tréninky na zajímavá témata. Můžete se tak vzdělávat z pohodlí svého domova…

Více informací naleznete zde: Online Akademie