Dlouhodobá samota a jak z ní ven

15. 9. 2015 | Články a videa, Osobní růst | Kateřina Chytra

Důvody dlouhodobé samoty mohou být různé. To, co mají ale samotáři společného, je pocit, že se točí v bludném kruhu. Bez partnera se nemohou cítit v pohodě, a když nejsou v pohodě, dobře ví, že si nenajdou partnera. Ač se to ale zdá nemožné, z každého bludného kruhu vede cesta ven.

Napsala: Mgr. Kateřina Matláková 

Projevy samoty

Pokud lidé dlouhodobě nemohou najít partnera, po kterém touží, často trpí úzkostmi a pocitem méněcennosti. Nerozumí, co udělali špatně, nebo v čem jsou tak nekvalitní, že u nich potenciální partner dlouho nevydrží. Obviňují se a z pocitu zmaru se naopak často uchylují do samoty. Bojí se opakovaného zranění, odmítnutí nebo opuštění, a tak raději svou touhu zajídají v bezpečí a pohodlí domova.

Druhým opakem a extrémem je pak tzv. „hon“ na partnera. Samotáři (zpravidla pak muži) sklouznou k zoufalému činu a navštěvují jednu akci za druhou s tím, že tam bude plno potenciálních partnerek. Až moc se snaží. Myslí si, že to není na první pohled vidět, protože svou obrovskou touhu po sblížení zakrývají. Vnitřní pocit tlaku však druhý podvědomě vycítí, a tak lov bývá neúspěšný. Tím se vnitřní zranění prohlubuje a samotář je opět na začátku své kružnice.

Přestaňte se snažit

Velká snaha je někdy až moc na škodu. Vytváří totiž na potenciálního partnera zcela nevědomý tlak. Nicméně muži i ženy tenhle tlak vždy vycítí a není jim příjemný. Jak se to projevuje? Aniž by věděli proč, prostě se vám neozvou zpátky, nemají chuť napsat nebo zavolat, jsou laxní.

Ve chvíli, kdy to vnitřně vzdáte a pustíte snahu někoho nalézt, dojde k vnitřní proměně. Začnete se vlastně chovat zcela přirozeně, bez snahy zaujmout. Uvolníte v sobě napětí z vnitřního boje a přestanete se kritizovat. Taková rezignace a upuštění od „tlačení na pilu“ je velmi žádoucí. Naopak vaše spontaneita je pro druhé pohlaví velmi atraktivní. Znám mnoho případů žen i mužů, kterým přišel do života ten pravý partner právě ve chvílích, kdy si řekli, že už nikoho nehledají.

Pracujte na sebelásce

Dalším tématem pro dlouhodobé samotáře je samozřejmě sebeláska. Naše vztahy nám vždycky (ať už se nám to líbí, či nikoliv) odrážejí nás samotné a z tohoto zrcadla se máme učit a růst. Nedaří-li se vám vytvořit partnerství, dost možná nemáte ani vypěstovaný vztah sami se sebou.

Důležité je přijmout fakt, že jsme celiství a důležití – ať s partnerem, nebo bez něj. Naučit se milovat sebe i s chybami a vším, co k nám patří, i když je to třeba samota v reprodukčním věku, apod. Díky tomu přestanete vést vnitřní boj se sebou a budete schopní se uvolnit.

Dávejte lásku, kam to jen půjde

Dlouhodobí samotáři mají často obrovskou potřebu lásky. Nejen aby ji přijímali, ale aby ji především mohli někomu dát. A právě to, že nemají komu dávat, je pro ně nejvíc frustrující. Pokud se i vy nacházíte v podobné situaci, dávejte prozatím svou lásku všude, kam to jen půjde. Věnujte ji například rodičům, sourozencům, kamarádkám nebo kolegům v práci. Pokud v rodině nemáte dobré vztahy, pak je důležité odpustit a propustit nepříjemné pocity s tím související. Bývají totiž častou příčinou samoty.

Jestliže se zmítáte v pocitu viny a zároveň křivdy vůči svým rodičům a bývalým partnerům, ráda vás provedu rituálem odpuštění, díky kterému se nepříjemných emocí zbavíte.

Jestliže máte pocit, že nemáte vůbec nikoho, věřte, že i přesto je komu a čemu dávat. Dávejte lásku domácím mazlíčkům, květinám, pečujte s láskou o svůj byt a příjemné prostředí v něm, o zahrádku. Dejte svoji lásku stromu, lesu, zemi. Všechny tyhle kvality jsou zároveň schopné vám láskyplnou energii a vibraci dát, a tak z nich můžete čerpat. Zdá se vám to bláznivé? I přesto radím, vyzkoušejte to! Výsledkem budete překvapeni.

Hlídejte si svůj záměr

V neposlední řadě je důležité neutíkat do samoty, ale vyjít mezi lidi a dělat to, co vás baví. Určitě si ale hlídejte svůj záměr! Jdete na akci nebo do kurzu jen proto, že tam chcete někoho potkat? Takové záměry se bohužel často míjejí účinkem, protože je v nich kalkul. Naopak se zaměřte na čistotu svého záměru, a tedy že jdete něco dělat s radostí, i kdyby se tam zdánlivě neměl pohybovat žádný potenciální partner. Věnujte se jen aktivitám, ve kterých se vy sami cítíte blaženě. Protože v pocitu uvolněnosti a vnitřní blaženosti se přirozeně stáváme magnetem pro opačné pohlaví ;-) Přeji vám ze srdce hodně radosti a lásky. A pokud si nebudete vědět rady, ráda vás provedu cestou z bludného kruhu.

Chcete se nás na cokoliv zeptat?

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Osobní koučink

Dostali jste se do tíživé životní situace a nevíte si rady? Rádi vám pomůžeme! Náš tým koučů je připraven vám během jedné hodiny načrtnout řešení vaší situace. Pomáháme našim klientům v oblasti sebevědomí, partnerských vztahů nebo při depresích a úzkostech.

Více informací naleznete zde: Osobní koučink

Online Akademie

Chcete na sobě pracovat, ale nemáte čas přijet na přednášku nebo osobní koučink? Otevřeli jsme pro vás Online Akademii, ve které vám pravidelně přinášíme online tréninky na zajímavá témata. Můžete se tak vzdělávat z pohodlí svého domova…

Více informací naleznete zde: Online Akademie