Je nahota vhodná před dětmi?

21. 10. 2015 | Články a videa, Výchova dětí | Jana Zittová

Myslíte, že nahota patří do rodiny, nebo je pro vás lidské tělo tabu? Jste zastánci toho, že je nahota přirozená, nebo je to něco nemravného? V dnešní době je nahota vidět všude, kam se podíváte. V reklamě, časopisech, médiích na billboardech.

Myslíte si, že existuje nějaká hranice studu ve výchově a v morálce? Je pro vás bezpečnější vyhnout se nahotě se svými dětmi? Těmito otázkami se bude zabývat dnešní článek.

Napsala: Bc. Jana Zittová

Nazí přicházíme na svět

Dítě se seznamuje s nahotou již od narození. Nahé dítě se pokládá na nahé tělo matky hned po porodu, může se koupat nahé s rodiči, matka jej kojí a vzájemně se zahřívají v nahotě. Je to naprosto přirozené. Kolem dvou let si dítě začíná uvědomovat rozdíly mezi matkou a otcem. Zde je v pořádku zvídavému dítěti odpovědět na jeho otázky a dále chodit před ním nazí. Nahé tělo je přirozené, není tabu, ale patří zároveň do našeho soukromí domova. To bychom měli postupně i učit naše děti. Dítě by mělo být poučeno přibližně do deseti let věku o rozdílech mezi mužem a ženou, o pohlavním styku, o sebepotěšení, menstruaci, antikoncepci a ochraně svého zdraví v oblasti sexuality. S věkem se vše mění a je dobré být otevřený ke svým dětem, ale taky se včas stáhnout.

Puberta a stud

Pubertální věk přináší s sebou i stud. Dítě se více času věnuje představám o nahém těle a více i zkoumá své tělo. Jistá míra studu ze strany rodičů je v pořádku s rostoucím věkem dítěte. Pokud vás potomek zahlédne v nahotě, tak si určitě „hystericky“ nezahalujte své intimní partie a dovolte, ať je dítě zahlédne. Hysterickým zahalováním můžete v dítěti vyvolat představu, že je pohlaví něco zakázaného, což může vést k různým poruchám v jeho vývoji. Přílišným puritánským přístupem nechceme přece znesnadnit vstup do sexuálního života. Nechcete však také přílišným promenádováním v nahotě před puberťákem docílit téhož! S věkem, kdy se dítě stává puberťákem, se lehce stáhněte a určitě se s ním nekoupejte ve vaně nazí, jako tomu bylo, když mu byly dva roky. Dovolte mu, aby pro něj nahota byla přirozená, svobodná, patřící do soukromí. Určité tajemno je dobré zachovat. Až pocítíte, že se dítě samo začíná stydět, přestává se tolik mazlit, je čas respektovat jeho vývoj. Respektujte jeho soukromí, klepejte mu na jeho dveře pokoje nebo koupelny. Vyjádříte mu tím ohleduplnost a dáte dítěti možnost cítit se uvolněně a svobodně, on sám se rozhodne a otevře vám.

Zlatá střední cesta

Závěrem bych chtěla dodat, že extrémy nepřinesou nic dobrého. Ve směru puritánském nebo příliš otevřeném můžou být zaznamenané následky v sexuálním životě dítěte, v představách o nahotě a ve vnímání sebe i ostatních. Jak ukazuje průzkum, většina exhibicionistů pochází z puritánských rodin a jejich představy o nahém těle jsou tedy mizivé. Zamyslete se nad tím, jak jste vy prožívali nahotu s rodiči v dětství a jak to máte teď s vašimi dětmi? Pokud máte nedořešené otázky v tématu nahoty a sexuality, budu vám velice ráda průvodkyní na cestě k řešení.

Chcete se nás na cokoliv zeptat?

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Osobní koučink

Dostali jste se do tíživé životní situace a nevíte si rady? Rádi vám pomůžeme! Náš tým koučů je připraven vám během jedné hodiny načrtnout řešení vaší situace. Pomáháme našim klientům v oblasti sebevědomí, partnerských vztahů nebo při depresích a úzkostech.

Více informací naleznete zde: Osobní koučink

Online Akademie

Chcete na sobě pracovat, ale nemáte čas přijet na přednášku nebo osobní koučink? Otevřeli jsme pro vás Online Akademii, ve které vám pravidelně přinášíme online tréninky na zajímavá témata. Můžete se tak vzdělávat z pohodlí svého domova…

Více informací naleznete zde: Online Akademie