První menstruace a proč na ní tak záleží?

28. 1. 2014 | Články a videa, Škola zdraví | Redakce

V životě ženy je první menstruace neboli menarche důležitý mezník. Pokud máte svou první menstruaci spojenou s nepříjemnými zážitky a emocemi, může to ve vašem životě narušit rovnováhu a vztah k tělu i sexualitě.

Napsala: Mgr. Kateřina Matláková 

Díky menarche se z dívky stává žena, která je schopná plodit život. Ze svého lineárního dívčího světa se přesouvá do cyklických ženských rytmů spojených s cyklem Měsíce. Najednou začne tělo fungovat jinak než dříve, začne vypadat jinak, emoce a jejich prožívání, fyzická síla, to všechno se najednou změní. Jenže pokud to dívka neví, cítí se ze všech těch změn nejistá a neví, co si vlastně počít.

Ze zkušenosti

Jak já, tak většina mých klientek máme zkušenosti s tím, že nám naše maminky o menstruaci příliš neřekly. Spoléhaly snad na sexuální výchovu ve škole, samy mnohdy cítily stud a k nám se dostaly informace jen o biologickém fungování a o tom, kde najdeme vložky. Nevím jak vy, ale já se o proměnách nálad, proměně fyzické i mentální síly nedozvěděla vůbec nic, natož že je to normální.

Se svými klientkami si často na téma menstruace a ženství povídáme. Ráda bych proto s vámi sdílela některé příběhy o tom, jaký vliv na náš život může mít prožitek s první menstruací.

Příběh o první menstruaci # 1

Klientka Marie mi popisovala svůj příběh. Menarche přišla ve dvanácti letech a doprovázely ji bolesti a řezné rány. Její maminka byla uzavřená a o menstruaci se nechtěla vůbec bavit. Marie navíc zažívala nepříjemné chvíle, když musela ze záchodu s vložkou v ruce přes celý dům a její otec jí dával otázky, co to nese v ruce. Menstruaci měla velmi silnou a nevěděla, co má dělat se špinavým prádlem. To všechno jí způsobilo bloky, které si s sebou nesla jako dospělá žena. V době menstruace měla stále strachy z protečení a v antikoncepci spatřovala jediné řešení svého problému. Během své periody nesnesla, aby se jí muž dotýkal, provázely ji pocity studu a hanby. Byly to pro ni chvíle tzv. nutného zla, které chtěla jen přetrpět. Zásadní vliv na ni měl v dětství její poněkud despotický otec, díky němuž zažívala jako ostudné to, co je pro každou ženu přirozenou součástí života. Marie postupně svou menstruaci přijala, vysadila antikoncepci a menstruace je pro ni doba, kterou si je schopná užít.

Příběh o první menstruaci2

U klientky Zdenky přišla menarche v nejnevhodnější chvíli. Právě se chystala na školní pobyt, kde si měli se spolužáky užít teplé počasí a koupání v jezeře. Zažívala bolesti a výlet si neužila. Zaujala velmi bojovný postoj – menstruace pro ni byla to nejhorší zlo a otrava. S tímto postojem zažívala pravidelně bolesti. Bylo to pro ni tabu, o kterém se nemluví. Něco, co vlastně na povrchu ani neexistuje. Časté záněty, cysty a nemožnost otěhotnět ji dovedly k práci na sobě a začala své ženství postupně přijímat. Přes skepsi lékařů se jí nakonec podařilo otěhotnět.

Příběh o první menstruaci # 3

Anička měla maminku, jež zažívala velmi bolestivou menstruaci, a Anička ji viděla každý měsíc svíjet se v křečích. Zároveň i menstruace její sestry byla doprovázena stejným projevem bolestí. Když přišla menarche u Aničky, historie se opakovala. Nemohlo tomu ani být jinak, neboť Anna vždy viděla u svých blízkých jen bolest a utrpení trvající několik dní v měsíci. Když jí museli lékaři píchat úlevné injekce pomalu každý měsíc, rozhodla se Anna, že to tak nenechá. Vyhledala si informace o ženské cykličnosti a podstoupila rituál přijetí ženství. Od té doby, jako mávnutím kouzelného proutku, Anna prožívala svou menstruaci velmi klidně a každý měsíc se těšila na projev a utvrzení pocitu, že je žena.

 Inspirace z historie

V době kmenových společností, kdy byli lidé velmi provázáni s přírodou, byla žena svými muži uznávána. Muži věděli, jak hluboká moudrost se v ženě nachází, a stejně tak ženy svou sílu znaly a respektovaly. Věděly také, jak nezbytné je předávat svou moudrost dcerám a vnučkám, a s příchodem první menstruace byly konány přechodové rituály. Ty měly samozřejmě svůj význam, ke kterému se dnes začínají ženy navracet. Zrod dívky v ženu se oslavoval, menstruující dívka byla zasvěcena do tajů cykličnosti a bylo jí vysvětleno, jaké změny jsou součástí jejího přerodu. Starší ženy pak předávaly v příbězích své zkušenosti. To vše bylo pro psychiku mladé dívky nesmírně důležité. Mohla se identifikovat s ostatními ženami. Získala jistotu, že její proces a prožívání je opravdu v pořádku a normální. Ukotvila se ve svém novém postavení ženy, byla podporována a směrována staršími ženami a se vstupem do své nové role přijala i jistou dávku odpovědnosti. To vše mělo v souhrnu vliv na prožívání dívčiny menstruace. Dívky tak od počátku přijímaly svou menstruaci jako dar a využívaly jej ve svůj prospěch. Žily samy se sebou v harmonii.

Zodpovědnost

Každý fyzický projev našeho těla má vždy svou příčinu. Týká-li se projev nemoci či bolesti ženských orgánů a menstruace, souvisí to s tím, jak sami sebe vnímáme jako ženu. Zkuste si sama zodpovědět na následující otázky:

Viděla jsem u mámy bolestivou menstruaci? Mám nyní podobné projevy?

Menstruuji pravidelně i bez antikoncepce? A menstruuji vůbec?

Pociťuji během menstruace stud nebo strach z jejích projevů? Je to pro mě tabu?

Připadám si jako žena, nebo spíš jako muž v sukni? Dělám mužskou práci?

Pokud nejste s odpověďmi spokojená, pojďme se společně vydat na cestu sebepoznání a začít vnímat své ženské tělo na workshopu Ženská cykličnost.

Dnes je to na každé z nás, zda přijmeme zodpovědnost za sebe a svou menstruaci a naučíme se s ní být v harmonii. Vědomým přístupem k sobě, k tělu, ke svému postavení ženy zmůžeme mnohdy více, než sami lékaři, hormonální injekce a všelijaké tablety na bolest.

Čtěte také: 

Objevte kouzlo vnitřní cykličnosti 1. díl2. díl3. díl4. díl5. díl

Sexualita v odrazu ženské cykličnosti

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Osobní koučink

Dostali jste se do tíživé životní situace a nevíte si rady? Rádi vám pomůžeme! Náš tým koučů je připraven vám během jedné hodiny načrtnout řešení vaší situace. Pomáháme našim klientům v oblasti sebevědomí, partnerských vztahů nebo při depresích a úzkostech.

Více informací naleznete zde: Osobní koučink

Online Akademie

Chcete na sobě pracovat, ale nemáte čas přijet na přednášku nebo osobní koučink? Otevřeli jsme pro vás Online Akademii, ve které vám pravidelně přinášíme online tréninky na zajímavá témata. Můžete se tak vzdělávat z pohodlí svého domova…

Více informací naleznete zde: Online Akademie