Kariéra nebo mateřská?

1. 11. 2015 | Články a videa, Výchova dětí | Redakce

Mnoho žen řeší dilema, zda se vzdát práce, odejít ze světa, který si vybudovaly a stát se matkami na plný úvazek. Trápí je nejistota, nechtějí se vzdát toho, co vybudovaly a častokrát se obávají, že budou závislé na partnerovi. Jak tedy s touto situací naložit?

Napsala: Hana Wolf, MBA

Vybrat si mateřství nebo slibnou kariéru? O tom všem si povíme v dnešním článku.

Rozhodnutí je na vás

Jste v produktivním věku, s partnerem jste spolu už nějakou dobu a váš vztah už by se měl někam posunout. Pomalu cítíte tlak od okolí, váš biologický čas tiká a navíc i váš partner by také rád vozil kočárek. Jenže vy si tímto krokem nejste jistá. Bojíte se, že byste mohla přijít o svobodu a že budete uvázaná jen a jen rodičovským povinnostem. Navíc vás práce baví, možná vás čeká povýšení a vy prostě nevíte. V tomto okamžiku je snad nejdůležitější, abyste se sama sebe zeptala, jak to vlastně cítíte vy? Chcete se opravdu stát matkou, nebo jen podléháte tlaku okolí? Pokud o dítěti uvažujete, byť zatím jen mlhavě, dejte svou představu do konkrétní podoby. Jestliže se necítíte na roli matky připravená, zkuste zapátrat po příčinách, proč tomu tak je. Můžete mít strach ze závazku, nebo také přijdete na to, že je pro vás současný život pohodlný a že nechcete nic měnit. V takovou chvíli je potřeb se zamyslet nad tím, jestli svého rozhodnutí v budoucnu nebudete litovat. S dítětem váš život nekončí, ale začíná jiná etapa ženského bytí. Je jiná, než ta nespoutaná a svobodná etapa, kterou žijete teď, ale to vůbec neznamená, že by nemohla být krásnější.

Dítě potřebuje vaši přítomnost

V současné době se mezi ženami objevuje trend, kdy sotva porodí dítě, vrhnou se opět do práce. Já sama jsem s výchovou takových dětí dlouhou dobu pomáhala a mám pro vás následující závěr. Malé dítě prostě potřebuje matku a její přítomnost, jinak strádá. A když dítě matku nemá, skutečně to cítí. Díky své zkušenosti jsem přišla do styku s dětmi, které byly úzkostné, přecitlivělé a trpěly různými zlozvyky, ať už cucání palce ve školním věku, infantilitou nebo pomočováním. Pokud se dítěti plně nevěnujete, budou si vaši pozornost stejně vyžadovat a vy si neodpočinete. Dnes je moderní být zaměstnanou matkou a ve chvíli, kdy dítě spí, sednout si k počítači a vyplňovat nejrůznější tabulky. Jestliže i vy takto uvažujete, zkuste své rozhodnutí zvážit. Budete totiž sedět na dvou židlích, mateřství si neužijete, budete unavená a nebudete fungovat ani jako partnerka. Je-li v sázce skvělé místo, které teď máte, rozhodněte se, jakou cestou chcete jít. Věřte mi, že žádné místo nemůže nahradit spokojenost vašeho dítěte a vaše psychické a fyzické zdraví. Je-li vaše zaměstnání hlavním zdrojem příjmů pro vaši budoucí rodinu, doporučuji vám, abyste si s partnerem nejdříve vybudovali zázemí. V tomto případě je rovněž potřeba, aby se muž chopil role budoucího otce a zajistil vám takové podmínky, ve kterých budete moct v klidu vychovávat vaše dítě. Pokud můžete, odkládejte si nějaké finanční prostředky, abyste se po dobu mateřské cítila dobře a jistě.

Vybudujte si kvalitní vztah a zázemí

Kvalitní a harmonický vztah je to nejdůležitější, čeho je potřeba dosáhnout před tím, než s partnerem založíte rodinu. Jestliže váš vztah již nyní skřípe, nebude to po narození dítěte lepší. Naopak, vaše neshody se ještě prohloubí, vy budete frustrovaná a tuto frustraci bude vnímat i vaše miminko. Proto se ze všeho nejdřív s partnerem pobavte o tom, co je třeba, abyste se vy cítila bezpečně. Máte strach z finančního výpadku? Jak budete zajištěná, když nebudete vydělávat? Bojíte se o ztrátu své identity tím, že se nebudete realizovat svou prací? Všechna tato témata je nutné s partnerem otevřít, abyste se oba cítili dobře. Nemějte strach z konfliktů a tyto otázky rozhodně otevřete. Snažte se partnerovi láskyplně vysvětlit, co vás trápí a s jakými otázkami pracujete. Pokud se necítíte dobře ve vaší společné finanční situaci, zkuste na ní oba zapracovat. Vybudujte si finanční polštář, abyste nebyla nervózní, z čeho budete žít, až se dítě narodí. Prodiskutujte také to, jak budete nakládat s financemi, když nebudete vydělávat. Také je třeba probrat vaši možnost seberealizace i v průběhu mateřské. Moje kamarádka to vyřešila následovně. Než odcházela na mateřskou, měla velmi prestižní pozici v jedné kosmetické firmě. V průběhu mateřské chtěla zůstat v kontaktu s kolegyněmi a v dospělém světe a tak začala spravovat Facebookovou stránku značky, kterou před mateřskou řídila. Mohli byste si říct, že šla s pozicí dolů, ale ona to tak neviděla. Práce byla nenáročná, měla z ní určitý příjem a mohla se věnovat synovi. Navíc mi sama přiznala, že se její zájem změnil. S narozením syna ji začala lákat jiná témata, než ta, kterými se zabývala v minulosti. Mimo jiné se začala se angažovat oblasti související s porody a přípravou budoucích matek na mateřství, což ji přinášelo naplnění a seberealizaci.

Začleňte partnera do vašeho mateřství

Muž je součástí mateřství a právě on má vytvořit podmínky pro to, abyste se mohla cítit v nové roli dobře. Jak tedy může přispět a pomoct? Je to hlavně tím, že bude součástí celého procesu, že se bude zajímat o váš stav a o stav vašeho dítěte. Ano, je také potřeba, aby vás zajistil a zabezpečil. I jeho je potřeba podpořit a ocenit za to, že se stará a že mu na vašem blahobytu záleží. Neměl by vás však nikdy dostat do situace, kdy na něm budete závislá a kdy se bude odmítat podílet na společném chodu o domácnost. Zde je však na vás, abyste ocenila a plně docenila svou hodnotu jakožto matky vašeho dítěte. Budete-li si sama sebe vážit, bude si vás vážit i váš partner. Pamatujte, že mateřství není povinností ženy, ale posláním. Pokud se pro něj rozhodnete, učiňte tak s láskou a své dítě přiveďte do čistého prostředí, kterým je hlavně vztah plný pochopení a porozumění.

Čtěte také:

Nezapomeňte být i partnerkou, ne jen mámou

Když se doma mluví více jazyky, aneb jak vychovávat bilingvální dítě?

Držte si svou rajskou zahradu

Chcete se nás na cokoliv zeptat?

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Osobní koučink

Dostali jste se do tíživé životní situace a nevíte si rady? Rádi vám pomůžeme! Náš tým koučů je připraven vám během jedné hodiny načrtnout řešení vaší situace. Pomáháme našim klientům v oblasti sebevědomí, partnerských vztahů nebo při depresích a úzkostech.

Více informací naleznete zde: Osobní koučink

Online Akademie

Chcete na sobě pracovat, ale nemáte čas přijet na přednášku nebo osobní koučink? Otevřeli jsme pro vás Online Akademii, ve které vám pravidelně přinášíme online tréninky na zajímavá témata. Můžete se tak vzdělávat z pohodlí svého domova…

Více informací naleznete zde: Online Akademie