Máma na plný úvazek? Nezapomínejte na sebe!

10. 9. 2015 | Články a videa, Výchova dětí | Redakce

Zrodit nový život a být mámou je zajisté požehnaný počin. Pohybujete se jen mezi plenkami, chrastítkem a vařenou mrkví? A když náhodou prcek usne, máte co dělat, abyste stihla uvařit manželovi, uklidit, vyprat a vyžehlit? Udělejte si na sebe čas, ať se děje, co se děje!

Napsala: Mgr. Kateřina Matláková

Delegujte

Nesnažte se být dokonalá v roli matky, manželky, ženy v domácnosti a někdy i zaměstnance na částečný úvazek! Chcete-li všechny role plnit na sto procent, zákonitě se vám vybijí baterky! Prvotně by vám měl pomoci partner. Jestliže do vás po porodu hučí, ať se sebou něco děláte, že jste přibrala, měl by vám také poskytnout prostor navštívit fitko nebo si jít zaběhat. Respektujte samozřejmě jeho pracovní nasazení a náročnost práce. Nezapomínejte však, že být mámou je víc než na plný úvazek. Pověsit prádlo, uvařit brambory nebo vytřít podlahu přeci každý muž zvládne a vám ušetří chvilku času. Další „placenou“ variantou je paní na hlídání.

Požádejte o pomoc

Máte-li možnost, požádejte sem tam o chvilku hlídání babičku nebo sourozence. Rodinný příslušník si s dětmi rád zajde na procházku, zatímco vy si skočíte třeba ke kadeřnici. Pokud máte ve svém okolí jinou maminku, se kterou se lépe znáte, domluvte se na vzájemné výpomoci a hlídání. Jedno dopoledne ohlídáte ratolesti na pískovišti vy, druhé odpoledne ona. Další dvě hodinky času týdně pro sebe jsou na světě. Máte snad pocit, že se vše spiklo proti vám a nikdo vám s ničím nepomůže? Nebo se snad o pomoc bojíte požádat svého partnera či blízké? Přijďte na osobní konzultaci a rozklíčujeme společně jádro vašeho problému tak, aby pro vás byl svět příznivější.

Dejte dětem pozitivní příklad

Mnoho maminek na sebe nemyslí z důvodu, že by se cítily vůči dítěti či partnerovi provinile. Opak je však pravdou. Pokud si zvládáte i na mateřské udělat čas sama na sebe, dáváte tím dětem nejlepší příklad do jejich vlastního života. Jestliže uvidí spokojenou maminku, která je plná energie, vezmou si z ní maximum. Pokud ale uvidí maminku, která veškeré své soukromí a radosti obětuje pro rodinu, dětem se do hlavy může zakódovat program: „Mé štěstí je až na posledním místě.“ „Pro rodinu je správné se obětovat.“ „Na vlastní potěšení nezbývá čas.“ „Rodina je dřina.“ Nechcete přeci, aby vaše dítě šlo do světa s tímto nastavením.

Naučte se udělat i na mateřské radost nejen miminku a manželovi, ale také sobě! Hýčkejte sama sebe a udělejte se občas krásnou. Udržíte si tak svůj dobrý pocit, který se na rodinné pohodě zákonitě odrazí!

Čtěte také:

Chcete mít perfektní dítě? Pozor na chyby!

Zbavte se mateřského strachu

Jak poznat manipulaci a jak s ní zatočit

Chcete se nás na cokoliv zeptat?

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Osobní koučink

Dostali jste se do tíživé životní situace a nevíte si rady? Rádi vám pomůžeme! Náš tým koučů je připraven vám během jedné hodiny načrtnout řešení vaší situace. Pomáháme našim klientům v oblasti sebevědomí, partnerských vztahů nebo při depresích a úzkostech.

Více informací naleznete zde: Osobní koučink

Online Akademie

Chcete na sobě pracovat, ale nemáte čas přijet na přednášku nebo osobní koučink? Otevřeli jsme pro vás Online Akademii, ve které vám pravidelně přinášíme online tréninky na zajímavá témata. Můžete se tak vzdělávat z pohodlí svého domova…

Více informací naleznete zde: Online Akademie