Napiš sama sobě vzkaz a podpoř své nerozhodné já!

20. 11. 2016 | Osobní růst | Redakce

Možná si právě říkáte, proč byste měla sama sobě psát nějaký vzkaz a k čemu je to dobré. Odpověď je docela jednoduchá, vzkaz „od vás pro vás“ může být úžasným pomocníkem v těžších časech! Můžete se o něj opřít, když ztrácíte víru, může vás podpořit ve vašem rozhodnutí, když o něm začínáte pochybovat.

Jak na to a kdy jej využít, tak o tom je dnešní článek.

Chcete-li se odpoutat od nefunkčního vztahu

Napsat vzkaz sama pro sebe mě jednou napadlo během telefonátu s mou kamarádkou. Opouštěla dlouholetý a komplikovaný vztah s mužem, ke kterému byla připoutaná. Několikrát se už se svým sešli a rozešli. Tentokrát již bylo ale z jejích slov slyšet opravdové rozhodnutí definitivně ukončit něco, co deset let nefungovalo. Zároveň ale zmínila svoji pochybnost, jestli její odhodlání vydrží tak dlouho, aby se vztah definitivně rozetnul. „Víš co?“ řekla jsem jí. „Napiš si teď dopis přesně v téhle energii a jasnosti, kterou pociťuješ a uveď do něj, proč ses takhle rozhodla. Dopis si pak přečti, až začneš pochybovat, jestli jsi udělala správně. Uvidíš, že tě podpoří!“ A tak její rozhodné já napsalo vzkaz pro své nerozhodné já. 

Připomeňte si i to negativní

Zajímavé je, že v podobných případech – odpoutání se od vztahu – mnoho žen zapomíná na ty negativní zkušenosti s partnerem. Vypouštějí, co všechno s partnerem nefungovalo či nefunguje a proč se k odpoutání rozhodly. Jejich mysl vytěsňuje nepříjemné a bolestivé chvíle, aby je ochránila. Naopak pak mají před očima ty hezké a harmonické vzpomínky. Bohužel, upnutí se na takový obraz bývá často idealizovanou chimérou. Ta je vede buď k návratu do vztahu, aby si opět uvědomily, co vlastně nefungovalo. Nebo se do vztahu není možné vrátit, a ony v sobě stále živí vzpomínky na bývalého. A právě v takových momentech můžete sama sobě skutečně pomoci.

Napište pro sebe vzkaz, až…

Počkejte si na svůj lepší den, na chvíli, kdy budete mít sílu, dostatek energie, rozhodnosti i uvědomění, a napište sama sobě vzkaz. Přečtěte si jej ve chvíli svého propadu a nasajte z něj svoji rozhodnost. Podpořte své uvědomění a připomeňte si hodnoty (co chcete a co nechcete), které vás vedly k vašemu rozhodnutí. Díky vzkazu nesejdete ze své cesty, nebo se na ní zase rychle vrátíte.

Když ztrácíte víru

Nejen v oblasti vztahových rozhodnutí, ale i pro chvíle, kdy ztrácíte víru ve svůj cíl nebo svoji vizi, si můžete napsat vzkaz. Stejně jako jedna má klientka. Rozhodla se podnikat a postupně odejít ze zaměstnání, které ji nenaplňuje. Když mi vyprávěla o svém rozhodnutí a jakým směrem se vydala, zářily jí oči, byla plná nadšení a odhodlání. Její představa ji absolutně naplňovala radostí. Po nějakém čase ale začala pochybovat o sobě. Jestli to všechno zvládne, jestli má všechny potřebné kvality, jestli bude mít dost zájemců o svůj produkt apod. Takové pochybnosti jsou na začátku každé změny a jsou přirozené. Ukazují nám to, abychom se opravdu ještě více zasoustředili na svůj cíl a ukotvili sami v sobě. Uvedená žena napsala sama sobě vzkaz. Uvedla do něj, proč se rozhodla pro změnu, co spatřuje v novém povolání, jaké by to skutečně chtěla mít, jaké hodnoty přinese její nová práce jí samotné, ale i druhým lidem. Napojila se na svůj prvotní pocit nadšení a přesně v téhle síle jej napsala. Kdykoliv začala ztrácet víru ve své podnikání, vzkaz byl pro ni jako největší podpora a připomenutí hodnot „proč to dělám.“

Vzkaz v obměnách

Možná se vám to zdá až příliš jednoduché. Pokud ano, tak si skutečně sedněte a napište vzkaz svému pochybovačnému já a uvidíte. Vzkaz můžete využít i v jiných tématech. Zachyťte třeba svůj láskyplný pocit a zapište si jej pro sebekritické já. Vaše aktivní já může napsat podporu a povzbuzení vašemu línému já. Experimentujte, jak je libo, ale skutečně to vyzkoušejte! Ty nejjednodušší věci mají většinou velkou sílu.

Jestli jste zaměření umělecky, můžete si obměnit i formu. Vložte svoji hodnotu do obrazu, do písně, do verše, do jakéhokoliv tvořivého díla. Uložíte do něj svoji energii a pohledem na obraz, poslechem písně se na ni znovu naladíte. Úžasné je, že takhle velkou podporu nemusíte hledat u jiných lidí. Máte vše sami v sobě, a to bývá ta nejzdravější a nejsilnější forma podpory, kterou můžete v životě získat. 

Chcete se nás na cokoliv zeptat?

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Osobní koučink

Dostali jste se do tíživé životní situace a nevíte si rady? Rádi vám pomůžeme! Náš tým koučů je připraven vám během jedné hodiny načrtnout řešení vaší situace. Pomáháme našim klientům v oblasti sebevědomí, partnerských vztahů nebo při depresích a úzkostech.

Více informací naleznete zde: Osobní koučink

Online Akademie

Chcete na sobě pracovat, ale nemáte čas přijet na přednášku nebo osobní koučink? Otevřeli jsme pro vás Online Akademii, ve které vám pravidelně přinášíme online tréninky na zajímavá témata. Můžete se tak vzdělávat z pohodlí svého domova…

Více informací naleznete zde: Online Akademie