Naučte se pracovat s emocemi

19. 9. 2016 | Osobní růst | Hana Wolf

Emoce jsou naší součástí. Jak ty pozitivní, tak i negativní. Co se však mnohdy stává, je to, že lidé dávají velkou pozornost negacím ve svém životě a na to dobré jim nezbývá místo. Neustále se jim pak opakují stejné situace v jiném kabátě a nechápou, proč tomu tak je. Topí se tak v zajetí smutku, bolesti, křivdy, nespravedlnosti, strachu a nenávisti.

 Pokud i vy prožíváte něco podobného, je tento článek právě pro vás. Jak tedy z bludného kruhu ven?

Zanalyzujte si své myšlenkové pochody

Vstáváte ráno se špatnou náladou a celý den se pak nese v podobném duchu? Je tomu již několik měsíců, nebo dokonce let? Život vás netěší a radost se vytratila do neznáma? Podívejte se tedy hlouběji do sebe. Co v sobě nosíte? Ptejte se sami sebe, co přesně způsobuje vaše pocity. V čem přesně spočívá vaše nespokojenost? Cvičení vypadá jednoduše, ale to jen na první pohled. Ve chvíli, kdy začnete zaměřovat pozornost na sebe, můžete přijít na to, že vaše špatná nálada může být způsobena negativními prožitky, které se vám staly v dětství a nevědomě si je táhnete do dospělosti. Když s klienty pracuji, nevycházejí z údivu, jak podle nich „banální zážitek“ z minulosti dokáže ovlivnit jejich přítomnost. Příčiny nespokojenosti si můžete rozklíčovat sami, avšak využijete-li zkušeného kouče, usnadní vám přemýšlecí proces o měsíce, někdy i roky (ano, tak dlouho to skutečně může trvat, než se dostanete k podstatě některých věcí sami).

V emocích se neutápějte

Ve chvíli, kdy jsou nalezeny příčiny vaší nespokojenosti, zkuste se vyhnout otázkám: „Proč se tohle muselo stát právě mně?“, „Co je na mně špatně, že se mi taková situace děje?“, „Proč je svět tak nespravedlivý?“. Těmito otázkami svou situaci nijak neřešíte. Naopak, přidáváte energii něčemu, co ve svém životě nechcete. Nechci tím říct, abyste v sobě emoce udusili. Nechte jim volný průběh, avšak nepodléhejte jim. Prožíváte-li právě osobní tragédii, ať už ve formě bolestivého rozchodu, úmrtí blízkého nebo nečekané výpovědi v práci, je pochopitelné, že nebudete štěstím skákat do výšek. Spíš si uvědomte, že se nacházíte v období, kdy potřebujete jít do sebe, nechat emoce projít a s celou situací se smířit. Nepodléhejte však tíživým myšlenkám dlouhodobě. Nezapomeňte, že za tím vším je skutečně světlo, které přijde, když si to celé prožijete. Jen musíte cítit, že to takto chcete, a věřit, že klid a radost přijdou, až si odžijete to nejnutnější. Nacházíte-li se v situaci, kdy jste plní bolestného a nevíte, jak emoce zpracovat, přijďte na můj třídenní workshop, kde se naučíte, jak se vrátit zpět do života, ať už je vaše situace jakákoli.

Uklidněte rozbouřenou mysl

Dlouhou dobu jsem si myslela, že není potřeba, ale praxe mě utvrdila v tom, že je nezbytná. O čem mluvím? O MEDITACI. V jisté fázi vývoje dospějete k tomu, že to bez ní není možné. K tomu, aby se vaše osobnost rozvíjela a vy se posouvali dál, je třeba se ztišit, zklidnit a jít do sebe. Meditace je součástí mé duševní hygieny. Pomohla mi ve chvílích, kdy mě trápila nesnesitelná bolest na prsou, ve chvílích, kdy jsem potřebovala cítit svou vnitřní sílu a naladit se na sebe. S meditacemi jsem začala v roce 2013. V červnu 2016 jsem absolvovala první meditační týden, který se odehrával v prostorách bývalého kláštera a byl po celou dobu v tichu. Od té doby se můj život ještě víc očistil, uklidnil, zjemnil a vyjasnil. Pokud na podobný pobyt nemáte ani čas, ani chuť, nebo jste-li v meditacích začátečníky, využijte meditační workshop, kterým vás provede má kolegyně Katka Matláková. Výsledek stojí za to a vykročíte na cestu, která alespoň pro mě byla a je zásadní. Jak říkám, bez ztišení rozbouřené mysli, vědomé koncentrace a vedení pozornosti to opravdu nejde. Tedy jde, ale jen do určité míry. Proto neotálejte a vyzkoušejte meditace. Stačí, když si po dobu jednoho týdne věnujete 10 minut ráno nebo večer a budete se jen soustředit na to, jak dýcháte. Celkově se uklidníte a naučíte se směrovat pozornost do sebe.

Nalaďte se na světlo ve vás

V každém z nás je světlo, i když se dlouhodobě nemusíme cítit úplně nejlíp. Namísto toho, co se vám nedaří nebo co se vám na vás nelíbí, se začněte VĚDOMĚ soustředit na to, co vás naplňuje a co na sobě máte rádi. Je to skutečně tak jednoduché, avšak pro mnohé tak těžké. Nejčastěji si v tomto procesu bráníme my sami. Nevěříme totiž tomu, že máme právo být šťastní. A co si pak přivoláváme? To, že jsme nešťastní. Jestliže se v současné době nacházíte v situaci, která není příjemná, vypusťte myšlenky typu: „Z toho se stejně nevyhrabu.“, „Z mé situace není východisko.“, „Asi to tak má být.“ Namísto podobných myšlenek začněte věřit. V SEBE, ve Vyšší moc, v to, že máte právo být šťastní. A také, že máte právo být na cestě. Je v pořádku, že nemáte všechno hned, ale cítíte, že životem procházíte, nikoli stagnujete. Pokud v sebe nevěříte, přijďte načerpat inspiraci na přednášku „Umění zdravé sebedůvěry“, navštivte celodenní interaktivní workshop „Umění sebedůvěry INTENZIVNĚ“ nebo si stáhněte audioprogram.

Chcete se nás na cokoliv zeptat?

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Osobní koučink

Dostali jste se do tíživé životní situace a nevíte si rady? Rádi vám pomůžeme! Náš tým koučů je připraven vám během jedné hodiny načrtnout řešení vaší situace. Pomáháme našim klientům v oblasti sebevědomí, partnerských vztahů nebo při depresích a úzkostech.

Více informací naleznete zde: Osobní koučink

Online Akademie

Chcete na sobě pracovat, ale nemáte čas přijet na přednášku nebo osobní koučink? Otevřeli jsme pro vás Online Akademii, ve které vám pravidelně přinášíme online tréninky na zajímavá témata. Můžete se tak vzdělávat z pohodlí svého domova…

Více informací naleznete zde: Online Akademie