Poradna: Jsem příliš dominantní, a proto zůstávám raději sama

6. 9. 2016 | Poradna | Redakce

Dobrý den, je mi 55 let a myslím, že mám jediný problém, který mě pronásleduje celý život a nejsem schopna se ho zbavit. Jsem příliš dominantní. Můj otec spáchal sebevraždu v 47 letech. Měla jsem ho moc ráda, byl strašně hodný a nedokázal čelit problémům s matkou, která je také velmi dominantní. Raději se zabil. Já po nevydařeném manželství (24 let) zůstala raději sama (8 let).

Muži mě totiž strašně rozčilují – vybírám si pořád stejné slabochy jako byl můj otec, a nemůžu pochopit proč. Poslední roky si připadám jako zrůda a čím dál víc se straním lidí. Přitom keramičím, pletu košíky, zahradničím, jsem akční. Ale v hlavě mám pořád zlost. Přestože jsem tátovi dávno odpustila, vyříkala jsem si to s ním, mámě odpustit nedokážu. Byla to fakt strašně zlá ženská. Já vím, že bych měla. Vím, jak si povídat se sebou a s nimi. Píšu, píšu a najednou to vím… jdu si popovídat s mámou a když to nezabere, ozvu se a domluvím si s vámi schůzku. Tak díky, a to jsem s vámi ani nemluvila ještě. Petra

Dobrý den Petro,

děkuji Vám za Vaše psaní, vážím si toho, že jste se mnou takto posdílela.

Je jasné, že jste v dětství prožívala vztek na celou rodinnou situaci. Na mámu, jak se chová, na tátu, že se neumí mámě postavit a možná jste i vnímala svoji bezmoc v tomto, kterou zřejmě pociťujete i nyní. To, co v dětství vidíme, se nám velmi hluboce zaryje do našeho podvědomí, do našich obrazů. Následně nás to velmi formuje a ovlivňuje při výběru partnera. Ve své podstatě si jen obraz vzteku na mámu a tátu nyní projektujete do svých vztahů a máte tak vztek na chlapy, ale i na sebe samotnou. Ať už máte jakéhokoliv muže, nebo jakýkoliv vztah, dříve či později tam tyto emoce vyvěrají, neboť je máte v sobě a zcela podvědomě a nechtěně je do vztahu vnášíte. 

Vaše dominance je pak samozřejmě odrazem dětské frustrace. Způsob chování, který jste se naučila, abyste v daný moment přežila a nebyla zraňovaná. Když jste viděla rodiče, je jasné, že jste raději volila dominanci – za prvé abyste ustála nátlak a zlobu matky (razancí jste se chránila), tak zároveň otec působil jako odstrašující případ, že takhle „slabá“ nikdy nechcete být. Tento mechanismus vás v dětství skutečně chránil před emoční i fyzickou bolestí, ale v dospělosti vám bohužel neslouží. Obranný mechanismus se totiž spouští, i když už se nemusíte cítit ohrožená a zasahuje do vašich vztahů s druhými lidmi. 

Je skvělé, že jste dokázala tátovi odpustit. Zásadní problém ale spatřuji v tom, že si stále držíte křivdu vůči mámě a hlavně – potřebujete odpustit sama sobě a začít v sobě vidět úžasnou bytost, kterou beze sporu jste. Víte, když se rodíme jako děti, jsme velmi čisté, nevinné a bezprostředně odevzdané bytosti, odkázané na své okolí. Díky výchově, sourozencům, spolužákům a okolním situacím se však náš pohled o sobě samých pokroutí a pošpiní. To, že dnes na sobě vidíte spoustu negativního, a připadáte si cituji jako „zrůda“, je pouze ten pokroucený a špinavý obraz. Pod tím vším je ale čisté ryzí jádro, k němuž je možné se navrátit. Každý z nás má v sobě kus černého, ale i stejně velký kus bílého. Je potřeba vidět pravdivě oba obrazy a přijmout se s nimi. Pak nás budou přijímat i lidé kolem nás, a máme možnost zažít hluboké a naplněné vztahy ať partnerské, či jakékoliv jiné.

Kdybyste chtěla, ráda Vám budu nápomocna a provedu Vás cestou k sebenalezení. Stále máte hodně života před sebou a rozhodně stojí za to jej změnit a prožít kvalitně. Na změnu není nikdy pozdě! 

Pokud byste měla nějaký dotaz, klidně mi napište.

Držím Vám z celého srdce palce a přeji hodně štěstí a otevřenosti vůči sobě samé!  

S úctou, Kateřina

Chcete se nás na cokoliv zeptat?

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Osobní koučink

Dostali jste se do tíživé životní situace a nevíte si rady? Rádi vám pomůžeme! Náš tým koučů je připraven vám během jedné hodiny načrtnout řešení vaší situace. Pomáháme našim klientům v oblasti sebevědomí, partnerských vztahů nebo při depresích a úzkostech.

Více informací naleznete zde: Osobní koučink

Online Akademie

Chcete na sobě pracovat, ale nemáte čas přijet na přednášku nebo osobní koučink? Otevřeli jsme pro vás Online Akademii, ve které vám pravidelně přinášíme online tréninky na zajímavá témata. Můžete se tak vzdělávat z pohodlí svého domova…

Více informací naleznete zde: Online Akademie