Pravidla komunikace pro šťastný vztah

30. 8. 2015 | Články a videa, Škola vztahů | Redakce

Komunikace je pro partnerskou pohodu jedním z nejzákladnějších stavebních pilířů. To, jestli s partnerem umíme komunikovat, se vždy odrazí na kvalitě vztahu a hlavně na jeho harmonii. I když v partnerství zabloudíte v bludišti hádek a emočních nástrah, právě díky dobré komunikaci můžete najít společnou cestu. A jaká základní pravidla je dobré si vždy pamatovat?

Napsala: Mgr.Kateřina Matláková 

Ověřte si, že vás partner poslouchá

Možná se to zdá jednoduché, ale divili byste se, kolik párů tohle řeší. Myslíte si, že vás partner poslouchá, a tak mluvíte a mluvíte. Jenže on je duchem přítomný někde jinde. Typicky pak vzniká prostor pro výčitku: „Ty mě vůbec neposloucháš. Vždyť jsem ti to říkala.“ A podobně.

Pokud tedy chcete sdělit něco více či méně důležitého, ověřte si, že vás poslouchá! Hrozí-li tedy riziko, že bude jen povinně přikyvovat, protože se při tom plně soustředí na fotbalový zápas, počkejte si raději na vhodnější chvíli.

Neobviňujte

Jestliže vás partner něčím naštval nebo zranil, je důležité s ním téma otevřít. Určitě jej ale neobviňujte a nezačínejte větu typu: „Ty ses ke mně zachoval jako …(dodejte dle svého uvážení).“ Nebo: „Tobě na mně nezáleží!“ Kdykoliv totiž začnete komunikaci útokem, zavíráte u druhého komunikační kanál. Naopak váš partner se bude proti útoku bránit tak, jak nejlépe umí – tedy protiútokem, nebo útěkem a uzavřením se vůči komunikaci.

Co je zároveň důležité si uvědomit (a to bývá nejčastěji to nejobtížnější), že partner za vaše pocity není zodpovědný. Emoce bolesti, zranění je vždycky uvnitř nás samých a partner nám ji jen může aktivovat. Tohle je dobré mít v komunikaci vždy na paměti. Nahraďte tedy obviňování partnera vyjádřením toho, co se ve vás samotných odehrává, a popište své emoce. To všechno s plným vědomím toho, že jsou vaše. Jak by mohla taková věta vypadat? Třeba: „Není mi příjemné, když si mě před kamarády nevšímáš. Mám z toho pak pocit, jako by ti na mně nezáleželo.“ Vnímáte v tom ten rozdíl?

Mluvte o svých přáních

S oblibou říkám, že partner není a nebude nikdy jasnovidec! Což platí pro muže i ženy stejně. Proto je potřeba, abyste mu nebo jí sdělovali svá přání, své touhy, své představy i s detaily. Dokud si je totiž budete nechávat pro sebe a uvnitř sebe budete tajně doufat, předurčujete se ke zklamání. A svému opakovanému zklamání můžete předejít právě sdílením. Obzvlášť ve vztahu k mužům je důležité dávat jasné pokyny, jak si to žena představuje. Mnoho mužů rádo vyhoví, když vědí jak.

Máte snad blok mluvit osvých přáních arovnocenně s partnerem komunikovat? Přijďte na osobní konzultaci, ráda Vám pomohu! 

Sdílejte se

Není komunikace jako komunikace. O tom svědčí následující příklad. Když ke mně přišel na schůzku muž ohledně manželského problému, ptala jsem se, jestli s manželkou komunikují. Odpověděl rezolutně, že ano. V komunikaci prý rozhodně problém nemají. Když jsem se pak zeptala, o čem to vlastně komunikují, zjistila jsem, že se jejich témata odehrávala kolem chodu domácnosti a organizování dětí a jejich koníčků. Úplně ale v partnerství vynechali komunikaci o svých pocitech, sdílení svých myšlenek, o tom, co je trápí, nebo naopak, co se jim líbí a čeho by potřebovali ve svém vztahu víc.

Proto podporujte ve svém vztahu sdílení a nebojte se vyjádřit sebe. Já se svým partnerem sdílím úplně vše, nad čím přemýšlím, co mě momentálně znepokojuje nebo co oceňuji a považuji za důležité. Stejně tak sdílí on se mnou, a tak na to můžeme oba včas reagovat a víme vždy, na čem jsme. A to je ve vztahu neskutečně důležité!

banner-harmonicky-vztah

Kritiku vyjádřete až po pochvale

Pokud chcete s partnerem ve vašem vztahu skutečně něco změnit, vyplatí se vždy počkat na správný moment. A to obzvlášť, pokud se chystáte partnera konfrontovat s něčím nepříjemným. Nečekejte, až váš papiňák bouchne v nejvíc nevhodnou chvíli. Když se hádáte nebo u vás panuje momentální nepohoda, přilili byste výčitkou jen olej do ohně. Tím byste skutečně ve vztahu nic nezměnili. Počkejte si na okamžik, kdy jste s partnerem či partnerkou naladěni na stejnou vlnu. Sedíte například u společného šálku kávy či skleničky vína a od srdce si povídáte. Vyzdvihněte, čeho si ceníte a čím vás partner překvapil nebo potěšil. Až poté přistupte citlivě k tématu, co byste rádi změnili, co vám až tak nevyhovuje. Uvidíte, že správné načasování otevře dveře k naslouchání a partnerově ochotě ve svém přístupu něco změnit.

Pravdu vyjadřujte vždy s láskou

Jistě víte, že sdělit můžeme vše několika způsoby. V partnerství a vlastně v jakémkoliv jiném vztahu bychom měli vždy ctít svoji pravdu, ale sdělovat ji tomu druhému vždy s citem. Věta: „Jsi línej jak veš a furt se jen válíš u televize, namísto abys mi s něčím pomohl.“ má jistě zcela jiný náboj než: „Ocenila bych, Honzo, kdybys mi trochu pomohl. Je toho na mě v poslední době hodně.“ V prvním příkladu si totiž jen chcete vylít zlost. Teprve ve druhé větě je to zdravé požádání o pomoc.

Nezapomínejte, že energie, kterou do svých slov a konání vkládáte, se vám vždy vrátí. Tedy co se vám vrátí, když z vaší prosby ucítí partner láskyplnou upřímnost?

Čtěte také:

Jak poznat manipulaci a jak s ní zatočit

Konflikt jako konec, nebo vývoj vztahu?

Nevytvářejte si vztahová dramata

Chcete se nás na cokoliv zeptat?

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Osobní koučink

Dostali jste se do tíživé životní situace a nevíte si rady? Rádi vám pomůžeme! Náš tým koučů je připraven vám během jedné hodiny načrtnout řešení vaší situace. Pomáháme našim klientům v oblasti sebevědomí, partnerských vztahů nebo při depresích a úzkostech.

Více informací naleznete zde: Osobní koučink

Online Akademie

Chcete na sobě pracovat, ale nemáte čas přijet na přednášku nebo osobní koučink? Otevřeli jsme pro vás Online Akademii, ve které vám pravidelně přinášíme online tréninky na zajímavá témata. Můžete se tak vzdělávat z pohodlí svého domova…

Více informací naleznete zde: Online Akademie