8 kroků k překonání náhlé deprese

9. 7. 2016 | Osobní růst | Redakce

Jistě to dobře znáte. Po skvělém dni přijde najednou propad. Nic vás nebaví, na nic nemáte sílu, myšlenky tak divně těkají, že dají dohromady katastrofický scénář, ale ani jednu kloudnou větu. Máte pocit, že jste absolutně marní, zbyteční, nemáte svým blízkým co nabídnout, a bolí vás vaše tělo jen tím, že je?

Ať už se vám to zdá jakkoliv divné, podobnou depku má jednou za čas každý z nás. Patří k cyklu – jednou jsi dole, jednou nahoře. Určitě ale není dobré ji podceňovat. Když v tomto stavu jste, nevědomě někdy můžete dělat věci, které tíživé myšlenky prodlužují a prohlubují. Pokud ale víte, jak podpořit svou životní energii, můžete se ze svého dole vyškrabat poměrně rychle hore :-) nebo alespoň do zlatého neutrálního středu. Depresivních stavů je samozřejmě spousta, v našem článku však bude řeč spíše o lehké a středně těžké depresi. A tady je pár tipů, které vás mohou nastartovat a vrátit zpět do života.

Jak překonat depresi # 1 – Zajděte si do přírody

Nepříjemné emoce, sebekritika, vina, deprese. Všechna tato slova mají něco společného – nízkou vibraci. Proto vám je tak mizerně a připadáte si zpomalení, těžcí či ulepení. Příroda oproti tomu nese velmi vysoké a pozitivní vibrace. Tím, že v ní nějaký čas pobudeme, přirozeně se na její frekvence ladíme. Zajděte si proto do lesa, nechte na sebe působit přírodu ze všech stran, choďte bosky, vdechujte vláhu mechu a dovolte, aby vás Matka Země (jak říkají indiáni) objala.

Jak překonat depresi # 2 – Zaměřte se na dech

Když jsme ve stresu a pociťujeme úzkost, je náš dech mělký a zrychlený. Kdykoliv si všimnete, že se vaše hruď svírá, zkuste se na chvíli zastavit a začněte dýchat pomaleji a hluboce. Sedněte si doma, nebo v lese na pařez, zavřete oči a zaměřte svou pozornost pouze na svůj dech. Nejdřív jej pozorujte. Pak si s ním začněte hrát – zpomalte a nadechujte dlouze a hluboce, stejně dlouze a pomalu vydechujte. Dech vás odvede od destruktivních myšlenek a vy se tak můžete snadněji přeorientovat.

Jak překonat depresi # 3 – Zacvičte si

Zažíváte-li častěji nebo dlouhodoběji stavy bez energie, bez síly a ničí vás vaše myšlenky, pak ve vašem těle dost pravděpodobně zadržujete negativní emoce. Nejčastěji to bývá vztek, hněv, zlost, bolest, smutek, vina, zmar a beznaděj. Všechny zadržované emoce se hromadí v našem emočním těle a tlačí na naši mentalitu. Ta na základě toho produkuje nepříjemné myšlenky, které opět vytvářejí negativní emoce. Samozřejmě je nechceme prožívat a opět je potlačíme. Tím se ocitáme v začarovaném kruhu. Stagnovanou energii zadržovaných emocí proto můžeme pravidelně pročišťovat pohybem. Když rozproudíme tělíčko, rozproudíme i vše v něm, a stagnované emoce z nás mohou snadněji odejít. Ideální jsou pohyby či sporty, které zároveň uvolňují. Tanec, vytřesení se, jóga, chůze, běh.

Jak překonat depresi # 4 – Změňte stravu

S každým jídlem do těla přijímáme jeho vibraci, která nás velmi intenzivně ovlivňuje. Jistě to znáte, že vám po svíčkové s pěti není zrovna do běhu a skotačení. Naopak máte určitě své oblíbené lehké jídlo, které vás nasytí, a zároveň se po něm cítíte svěže. Ze své praxe vím, že během deprese nemají moji klienti absolutně chuť a náladu si vařit zdravá jídla. Naopak se odfláknou, nebo si jejich chutě říkají o těžká a nezdravá jídla. Bohužel toto volání je volání depky po výživě a naopak mým klientkám bylo po těžkém jídle psychicky ještě hůř. Nechte si raději uvařit od blízkých, nebo si zajděte do biopotravin. Ideální je syrová strava, kořenová zelenina syrová nebo jen jemně dušená, naklíčené potraviny a potraviny s přirozeným mléčným kvašením. Frekvence těchto potravin je živá, podstatně vyšší než hodnota mrtvých knedlíků, bílého pečiva a hodinu vařených omáček se smetanou. Dle zkušenosti jedné mojí klientky s dlouhodobými depresemi ji z tohoto stavu vytáhla na nějaký čas raw strava. Ta sice není pro každého. Vy si proto najděte svůj způsob a zjistěte, co vám dělá skutečně a zdravě dobře.

Jak překonat depresi # 5 – Využijte hudbu

Určitě máte svoji oblíbenou hudbu, která vás dokáže nakopnout. Využijte její energii a pusťte si ji jako podporu. I když na to možná právě nemáte náladu, zkuste se nechat vaší oblíbenou skladbou prostoupit a nechte se naladit. Když k energické písni přistoupíte vědomě, sami sobě dovolíte se otevřít a pozorně poslouchat, může vás vtáhnout a přeladit na jiné myšlenky i náladu.

Jak překonat depresi # 6 – Vypněte televizi

Především televizní zprávy, kriminálky či horory a některé reality show ze soudních síní a výměně rodinných příslušníků jsou neuvěřitelně negativní. I kdybyste u těchto pořadů jen spali nebo je měli jako kulisu, dostávají se všechny informace a negace do vašeho podvědomí. Volte obzvlášť pečlivě filmy či pořady, na které se chcete dívat s uvědoměním, jak velký vliv na vaši psychiku mají. Uvedu-li případ jedné depresivní klienty, která pobývala často sama v domě u lesa, který se nedal pořádně zamknout, měla obrovské strachy, že ji někdo přepadne. Při bližším rozboru jsme zjistily, že každý den kouká na zprávy a sleduje kriminální pořady. Zjistila, že při jejich sledování má vždy sevřený žaludek. Sledování televize její strachy jen podporovalo a živilo. Když přestala, velmi se jí ulevilo. Mimo jiné je dnes na internetu mnoho krásných filmů s hlubokou duchovní tematikou, jejichž poselství vás naopak může podpořit a nakopnout. Vyhledejte je.

Jak překonat depresi # 7 – Potřebujete řád

Jestliže prožíváte delší depresivní období, potřebujete nutně řád. Říkat si v depce, že budete následovat své tělo a jeho potřeby – to co chci a nechci – se nevyplácí. Následujete totiž nezdravě nastavený radar, který vás evidentně směruje špatným směrem. Jinak by vás už z vašich stavů dávno vyvedl. Vstaňte ráno brzo, běžte si zacvičit nebo si udělejte dechové cvičení. I když se vám nechce, je potřeba se právě v tento okamžik přemoci. Poproste děti a přátelé, aby vám pomohli a vytáhli vás ven i přes vaši nevoli. Když se chcete dostat z bludného kruhu, budete muset své komfortní hranice překročit. Často je překračujete kvůli druhým, kvůli práci, proč ne právě teď kvůli sobě?

Jak překonat depresi # 8 – Uvědomte si, že to přejde

Když jsme emocemi pohlceni, jen těžko vidíme světlo na konci tunelu. Možná máte pocit, že to jak se cítíte teď, je daný, neměnný fakt. Ale věřte, že s našimi emocemi a prožíváním je to jako s počasím. Musí přijít bouřka, aby zase vysvitlo slunce. I v přírodě nakonec to slunce opět vysvitne. Stejně tak i depresivní nálada přejde. Vzpomeňte si na to ve chvíli, kdy vás bude pohlcovat. Víra v to, že vaše dole zase přejde, a budete zase nahoře, vás v daný moment může podržet. Uvědomujte si, že váš stav je jen dočasný! A když zapojíte do svého programu výše uvedené body a setrváte, sluníčko vyjde o dost rychleji.

Rozhodně své stavy nepodceňujte!

Jestli jsou vaše propady nálad čím dál častější a vy s nimi nic neděláte, může se váš stav prohlubovat až do těžké deprese. Nepodceňujte je a začněte s nimi pracovat, dokud to jde. Každý propad nálad má svoji příčinu a ukazuje vám, že jste se ve svém životě odklonily od své podstaty. Že děláte něco, co vás ve skutečnosti zabíjí. Ať už je to nefunkční partnerství, potlačení se v práci, když děláte něco, co nesnášíte a trpíte u toho apod. Když přijdete na příčinu svých emočních propadů, můžete ji odstranit a tím se dostat do rovnováhy. Máte-li pocit, že to sami nezvládnete, pak se obraťte na odborníka a nechte si pomoci.

A kdybyste se chtěli naučit praktické meditační a energetické techniky, jak předcházet extrémním propadům a jak se z nich postupně dostat zase ven, přijďte na můj večerní či celodenní workshop v Praze nebo na osobní konzultaci. Ráda se vám budu věnovat. Těším se na vás :-)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Osobní koučink

Dostali jste se do tíživé životní situace a nevíte si rady? Rádi vám pomůžeme! Náš tým koučů je připraven vám během jedné hodiny načrtnout řešení vaší situace. Pomáháme našim klientům v oblasti sebevědomí, partnerských vztahů nebo při depresích a úzkostech.

Více informací naleznete zde: Osobní koučink

Online Akademie

Chcete na sobě pracovat, ale nemáte čas přijet na přednášku nebo osobní koučink? Otevřeli jsme pro vás Online Akademii, ve které vám pravidelně přinášíme online tréninky na zajímavá témata. Můžete se tak vzdělávat z pohodlí svého domova…

Více informací naleznete zde: Online Akademie