Trky na začátku vztahu? Tyto rozhodně nepodceňujte!

11. 4. 2017 | Škola vztahů | Redakce

Na začátku romance se zdá být muž princem a žena princeznou. Otevřené srdce udělá své a zahalí váš protějšek do růžových barev. Po pár měsících ale s hrůzou zjistíte, že dotyčný vedle vás je někdo úplně jiný. A s ještě větší hrůzou si uvědomíte, že jste to celou dobu viděli, ale omlouvali jste to.

Jestliže právě vstupujete do nového vztahu, rozhodně se nechte unášet a užijte si sladké chvíle. Zároveň neztrácejte bdělost a věnujte pozornost jistým trkům, které odhalí, zda je váš princ skutečně princem, nebo si na něj jen zprvu hraje.

1/ S jakými lidmi se stýká?

Mezi své přátelé většinou řadíme lidi, kteří s námi mají jistou podobnost. Tedy pokud má váš partner přátelé, jistě si s nimi v nějakém ohledu rozumí. Pro vás je samozřejmě důležité vnímat, ve kterých společných hodnotách si s přáteli notuje. Pokud je totiž kamarád vašeho partnera nevěrný a váš partner jej v tom ještě podporuje či obhajuje, zbystřete. Vyjadřuje tím totiž své skutečné hodnoty, které před vámi zatím korigoval.

Důležité pak je také to, zda se nechává svými kamarády až příliš ovlivňovat a nemá svoji hlavu. V takovém ohledu mohou být nesprávní kamarádi našeptávačem proti vašemu vztahu. Neznamená to ukončovat hned vztah. Ale spíše hned na začátku si s partnerem vymezit nějaká pravidla, dát najevo, co se vám nelíbí, a nebát se s ním vstoupit do diskuse na toto téma.

2/ Jak se chová k nepředvídatelnostem?

Když jde vše hladce, umí být veselý a vyrovnaný každý! Ale skutečná vyrovnanost se pozná právě ve chvílích diskomfortu a nečekaných událostí. Život není peříčko a přináší nám do cesty různá milá i nemilá překvapení. Každý, a určitě i vy, touží po vztahu, ve kterém se partneři vzájemně podporují, pomáhají si v krizových situacích, v životních zvratech, mají pro sebe navzájem pochopení. Jak se chová váš protějšek, když stojí v zácpě, když v restauraci čekáte dlouho na jídlo, když máte potíže na hotelu? Je klidný, nervózní nebo arogantní a dokáže se vytočit doběla? Dokáže po vybuchnutí zase najet do normálu, nebo má zkaženou náladu do konce večera a negativisticky frfňá?  V takových případech je dobré dát partnerovi dobrý příklad a nenechat se situací otrávit. Zároveň je důležité, abyste byla pevná a dala najevo, že takhle nepříjemné chování nemáte zapotřebí

3/ Poznejte jeho domácnost

Jestli váš protějšek bydlí sám, nahlédnutím k němu domů poznáte, co má ve svém nitru. Má-li ve svém bytě extrémní pořádek, černé police, černo-bílé vybavení, minimum teplých doplňků, jistě to bude muž, který bude dbát na řád, bude spíše chladnější. Naopak muž, který má doma totální nepořádek a chaos, jej bude mít i ve svých myšlenkách a emocích. Uklízí mu v jeho letech ještě maminka? Tady raději zbystřete! Dost možná bude mamánek.

U všech těchto variant můžete poznat, jaký muž je, a záleží na vás, zda vám jeho nastavení vyhovuje. Počítejte s tím, že v pořádkumilovnosti ho opravdu nepředěláte. Takže jestli budete chtít mít pořádek a uklizeno, bude to pravděpodobně jen na vás. Pokud sám svůj nepořádek nechce uklízet, nechce měnit ani svůj chaos v hlavě a emocích. To může být vztahově větší oříšek než jen pravidelný úklid. Pokud žije delší dobu sám, ve svém řádu, smiřte se s tím, že se budete muset hodně snažit, abyste jeho mrazák (myšleno srdce) rozpustila. Bude vás to stát hodně sil a bojů a těžko říct, zda se vám to podaří.

4/ Dochvilnost

Každý může občas přijít pozdě. Jestliže je to ale na denním pořádku a váš milý není schopen pomalu nikdy přijít včas, zpozorněte. Pokud si vás partner váží, pak si umí věci zorganizovat a zařídit tak, aby dostál svému slovu. Pokud ale neplní slib a ještě to bagatelizuje, nebo se vám posmívá, pak je to základní projev nerespektu. Obzvlášť na začátku vztahu, kdy většinou zamilovaní mají tokat a být sebou navzájem nadšení. Opravdu chcete nedochvilného a nerespektujícího muže? Zamyslete se, jak se asi tak bude chovat za pár let, kdy spolu budete žít a lézt si občas na nervy. V tomto ohledu začněte respektovat samu sebe. Když nepřijde opakovaně včas, nečekejte na něj a dělejte věci po svém.

5/ Vztahy v jeho rodině

Rodinné prostředí lidského jedince nejvíce formuje a ovlivňuje. Proto je samozřejmě dobré vnímat, jaké vazby v rodině vašeho milého panují a jak se k nim váš partner staví. To, že rodinné vztahy nejsou ideální, není úplně na překážku. Důležité ale je, jak se k rodičům partner staví. I když s někým nemáme extra blízký vztah, nesouhlasíme s jeho názory, vždy se ale můžeme k druhým chovat lidsky a s určitou mírou úcty. Když naopak přistupuje k rodinným postojům bez respektu, pak se tak jednou může zachovat i k vám. Vnímejte tedy spíše postoj k nefungujícím vztahům než to, že to nefunguje. Je to podobné jako s hodinkami, když se rozbijí – hodíte je hned do koše a koupíte nové, nebo se je snažíte opravit?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Osobní koučink

Dostali jste se do tíživé životní situace a nevíte si rady? Rádi vám pomůžeme! Náš tým koučů je připraven vám během jedné hodiny načrtnout řešení vaší situace. Pomáháme našim klientům v oblasti sebevědomí, partnerských vztahů nebo při depresích a úzkostech.

Více informací naleznete zde: Osobní koučink

Online Akademie

Chcete na sobě pracovat, ale nemáte čas přijet na přednášku nebo osobní koučink? Otevřeli jsme pro vás Online Akademii, ve které vám pravidelně přinášíme online tréninky na zajímavá témata. Můžete se tak vzdělávat z pohodlí svého domova…

Více informací naleznete zde: Online Akademie